Zihin Kontrolu

Yazar: Bora Iyiat

KRIPTO BASIN YAYIN

“Insanları harekete gecirmek icin iki manivela vardır. Menfaat ve korku.”
Napolyon

Gardony’e gore “Korkak insanlar, bugday sapını bile yılan sanır.” ve insanların zihinsel faaliyetlerini en buyuk baskılayan gerceklik korku olgusudur.
Korku; psikolojik savasın en onemli silahlarından birisidir. Korku hissinin, insan zihninde yaratacagı etkiler ve bunun sonucunda kisi ya da toplumların davranıs normlarındaki degisiklik hasmın en buyuk avantajı olarak kabul edilebilir. Korku, akıl dısı hareket tarzına neden olurken zihinler kolaylıkla baskı altına alınarak yonlendirilebilir.
Dunyayı ve zihinleri kontrol etme arzusunda olan gucler ve ulkeler bu yontemi sıklıkla kullanmaktadır. Bu amacla da hem kendi kamuoyuna hem de hedef olarak belirledigi dusman sınıflandırmasına dair gruplar uzerinde korku yaratıcı her turlu argumanı uygulamaktadır.
Gunumuzde ulkelerin, kurumların ve kisilerin birbirleriyle yaptıkları mucadelede kullanılan uygulamalardaki metotlardan biri de asılsız ve carpıtılmıs bilgilerin yayılması yani dezenformasyon dur.
Bu metot kullanılarak kisilerin ve kurumların zihinleri karıstırılmaya, inancları bozulmaya ve toplumun ortak degerleri unutturulmaya calısılmakta, bunların yerlerini kendi dusunce ve davranıs bicimlerinin alması hedeflenmektedir. Dedikodu, yalan ve saptırılmıs haber ve her turlu iftirayı iceren bu uygulamada son donemde elektronik posta (e-mail), Web Siteleri ve sosyal paylasım sitelerinin kulla-nılması onemli yer tutmaktadır.
Umarız ki bu calısma, toplumsal ve bireysel olarak maruz kaldıgımız psikolojik savas serpintilerine karsı zihnimizi daha acık tutma yolunda bir nebzede olsa katkı saglayabilir.

Yayın Tarihi 2015-01-21
ISBN 6054125920
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 224
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.