Zeytindagı

Yazar: Falih Rıfkı Atay

POZITIF YAYINLARI

Zeytindagı, insanın kanını donduran tarihi bir sureci, "bir imparatorlugun cokusunu" o zamana gore en duru Turkceyle karsımıza getiriyor. Kitapta Mehmetcigin Yemen’de, Aden’de, Kanal’da, Gazze’de, Arap Colleri’nde nasıl kırıldıgını yenilgiden sonra bir vagon dolusu "mecidiye altınını, bile nasıl bıraktıgımızı hayretler icersinde okuyacaksınız.
Cemal pasa’nın emir subayı olarak, o gunlerde en yakınında olan Falih Rıfkı, Zeytindagı kitabıyla tarihimize bir ibret belgesi bırakırken, her biri bir destan olabilecek, askerlerin gunlukleri ve adeta kumar masasında kaybedilen Ahmetlerin, Mehmetlerin hikayeleri tuylerinizi urpertecek.
Bu kitabı okumak adeta bir borctur ve bir vazifedir.
Behcet Kemal Caglar
"…Falih Rıfkı’nın son eseri Zeytindagı, Cumhuriyet devri edebiyatının en buyuk hadiselerinden birini teskil etti. Falih Rıfkı’nın bize hatırlattıgı devir, Turk milletinin gecirdigi ve gecirebilecegi felaket devirlerinin en facialısı, en dehsetlisi ve ruha en cok bezginlik verenidir. Eger, muharririn keskin ve yuksek zekası bu devir ustune berrak bir aydınlık gibi aksetmemis olsaydı, biz ona dogru basımızı cevirip tekrar bakmak arzu ve cesaretini kendimizde bulamıyacaktık."
Yakup Kadri Karaosmanoglu
"…Zeytindagı’nı seve seve okudum. Zaten basladıktan sonra bırakmak kabil degil. Bence bu yeni kitabında Falih Rıfkı’nın uslubu, obur kitaplarından daha goz kamastırıcıdır ve zannedersem en guzel haline vasıl olmustur. Zeytindagı, bugunku Turkce ile ne kadar kuvvetli anlatım yapılabilecegine saglam bir delildir."
Nurullah Atac

Yayın Tarihi 2013-09-01
ISBN 9756461071
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 176
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Format Adobe PDF
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.