Zelot & Nasıralı Isa’nın Hayatı ve Donemi

Yazar: Reza Aslan

OKUYAN US YAYIN

Isa kimı Tanrı’nın Oglu ya da Tanrı mı, yoksa Roma Imparatorlugu’na baskaldıran bir direnisci miı Barıscı bir maneviyat ogreticisi mi, politik bir devrimci miı Bunca yıl Isa hakkındaki gercek gizlendi miı

Iran asıllı ABD’li ilahiyat profesoru ve yazar Reza Aslan, Nasıralı Isa’nın hayatını ve o donemi anlattıgı Zelot’la, Hıristiyan dunyasında buyuk tartısmalara yol actı. Aslan, tutucu Hıristiyan kesimin siddetli tepkisiyle karsılastı.

2000 yıl once, gezgin bir Yahudi vaiz ve sifacı, takipcileriyle birlikte Tanrı’nın Krallıgı’nı kurmak icin Celile topraklarında dolastı. Baslattıgı devrimci hareket, kurulu duzene karsı oylesine buyuk bir tehditti ki; yakalanmasına, iskence gormesine ve bir devlet suclusu olarak idam edilmesine yol actı.

Utanc verici olumunden on yıllar sonra, takipcileri ona ‘Tanrı’ diyeceklerdi. Peki o gercekten Tanrı mıydıı

Zelot, Nasıralı Isa’nın hayatı ve misyonuyla ilgili; radikal ve donusturucu yapısını dogrulamakla birlikte su ana kadar anlatılagelen hikayelere yeni bir bakıs acısı getiriyor ve ezberleri bozuyor. Sorgulatan ve akıcı anlatımıyla bir roman tadında olan Zelot, ozenle yazılmıs bir biyografi. Tarihin en etkin karakterlerinden birinin portresi; aynı zamanda bir donemin ve bir dinin dogusunun anlatıldıgı bir inceleme.

“Surukleyici… Aslan Kutsal Kitap’la bilimi sentezleyerek ozgun bir hikaye yaratıyor”

— The New Yorker

“Duru ve zekice yazılmıs, surukleyici bir kitap.”

— Los Angeles Times

“Buyuleyici ve ikna edici… Aslan, Isa’ya, modern Hıristiyanlık’ta tasvir edildigi sekliyle; barıssever, ‘yuzunun diger tarafını ceviren’, Tanrı’nın gercek oglu olarak saygı duyan birisine olabildigince yaklasmıs… Her ne kadar bu imajı yerle bir etse de.”

— The Seattle Times

Yayın Tarihi 2014-10-16
ISBN 6055134594
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 372
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.