Zaman ve Uzam Kulturu (1880-1918)

Yazar: Stephen Kern

ILETISIM YAYINLARI

Titanic neden hatırlanıyorı Bu buyuk facia, tarihte benzeri yasanmamıs bicimde, ustelik eszamanlı olarak tum dunyada duyulmustu. Telsizler, telgraf operatorleri, gazeteler an be an bu dramdan haberdar olabilmislerdi. Gemiyi batarken izleyen yuzlerce kazazede tanıklıklarını anlatacak, Titanic’in hikayesi yine eszamanlı bir ivmeyle her yerde bilinir olacaktı. Buharlı gemiler ve enerji kullanımıyla yolculuk sureleri azalmıstı; bu faciayla birlikte sadece ulasım degil, iletisim surelerinin de kısaldıgı anlasıldı. Hemen herkes zaman ve uzam deneyiminde bir devrim yasandıgının farkındaydı.

Stephen Kern, 1880-1918 zaman aralıgında, bu devrimi ve yarattıgı etkileri irdeliyor. Fizikte Einstein’ın gorecelilik kuramı, felsefede Bergson’un surelilik kavramı, psikiyatride Freud’un bilinc dısı zihinsel surecleri, sosyolojide Durkheim’ın zaman ve mekanın sosyal goreceliligi, resimde Picasso’nun kubizmi ve edebiyatta Proust’un kayıp zaman arayısı ile Joyce’un bilinc akısı teknigine odaklanıyor. Geleneksel hiyerarsilerin dagılmasını, mesafe engelini ve sınırları ortadan kaldıran iletisim teknolojilerinin yarattıgı devinimleri betimliyor.

Daha 1913 yılında sinema, kamera gozu her yere girebildigi icin, ayrıca ucuz giris fiyatları ve karısık oturma duzeniyle tiyatronun entelektuel kulturunu isci sınıfına actıgı icin, “demokratik sanat” addedilir. Bisiklet de sosyal uzamda kurdugu kopruyle “onemli bir duzleyici” olur ve uzun mesafeli seyahati mumkun kılarak, seyahat ucretini ya da araba giderini karsılayamayan orta ve alt sınıflara bu imkanı saglar. Arabanın demokratiklestirici etkisi, daha kitleler icin yeterince ucuz degilken bile, hemen anlasılır. Aristokrasinin kırsal yerlesim statusunun yerini burjuvazinin yeni kentsel yerlesim statusu almaya baslayınca, toplumsal saygınlıgın korunmasında mesafenin degeri azalır.

Cevirmen: Ali Selman
Yayın Tarihi 2013-01-17
ISBN 9750511363
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 464
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.