Yuzyılların Gercegi Ve Mirası Cilt: 2 Ortacag: Feodal Dunya

Yazar: Server Tanilli

ADAM YAYINCILIK

"Ortacag: Karanlıklar Cagı!"
Bizde, Ortacag denince, aklımıza ilk gelen budur; Ortacag’la karanlık, bir bakıma esanlamlıdır dilimizde. Bununla, Batı Ortacag’ını kastediyorsak, ancak bir olcude dogrudur boylesi bir degerlendirme. Batı, bir ara bir alacakaranlıgın icine girer gerci; ancak, 1000 yılı dolaylarından baslayarak -turlu bunalımlarla ic ice de olsa- ilerleyen, yaratan bir Ortacag’dır o. Hele karanlık, Dogu’daki Ortacag icin asla soz konusu olmamak gerekir: Ortacag’da Asya uygarlıkları, ozellikle Hindistan ve Cin ronesanslarını yasarlar; Yakındogu’da ise, her sey bir yana, VII. yuzyıldan baslayarak, insanlık tarihinin en gorkemli olaylarından biri sahneye gelir: Islam uygarlıgı dogar. Dogu’nun captan dususu, aslında Ortacag’dan sonradır.
Bu genis cografyada yasayan toplumların belki hepsine birden egemen olan da, "feodalizm" dedigimiz belli bir iktisadi ve sosyal yapıdır. Ne var ki, o bile Batı’da ve Dogu’da farklılıklar icerir uygulamada.
Bu kitapta, yepyeni bir Ortacag bulacaksınız.
Batı’da, bir noktadan sonra, burjuvazinin ve laik dusuncenin palazlanmaya basladıgı, Dogu’da ise aklın ve bilimin saltanatını surdugu bir cagdır bu; pek buyuk sosyal, siyasal, kulturel ve sanatsal degisimlerin agır agır biriktigi, ozellikle Batı’da koklu donusumlerin tohumlarının atıldıgı bir cag.
Okuyunuz goreceksiniz…

Yayın Tarihi 2000-01-30
ISBN 9754185050
Baskı Sayısı 4. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 499
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 3. Hm. Kagıt
Boyut 13 x 22 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.