Yoneylem Arastırması-1

Yazar: Prof. Dr. Zerrin Aladag

UMUTTEPE YAYINLARI

Yoneylem Arastırması her ne kadar bir ders olarak lisans programlarında yer almıs olsa da; esasen, tam olarak gercek yasamı yansıtan bir bakıs acısıdır. Gercek yasamımızda temel aktivitelerimizden olan; karar verme sureci yoneylem arastırması disiplini ile mantıksal olarak daha kolay algılanabilir bir ozellik kazanmaktadır. Karar durumlarının dogru algılanması, matematiksel bir yontem ile cozulebilecek modellere donusturulmesi ve cozumlenip bazı sistem kosulları icin sınanması gibi asamaları; bir ders disiplininde tanımak; gercek-yasamımıza da katkı saglamaktadır.
Yoneylem Arastırması surecindeki temel adımlar, insan yasamında da tekrarlanıp duran bir mantıksal surectir. Yasayarak ogrendiklerimizden yola cıkarak, yeni kararlarımızı vermeye calısır ve icinde bulundugumuz kosullarda en iyi sonucu hedefleriz. Bu noktada; gecmisteki hatalar veritabanımızda yerini alıp, degisimin gelisme ozelliginde olmasını olanaklı kılmaktadır. Insan yasamında; bilgi teknolojisi ile ortaya cıkan fırsat ve tehditler; elbette is dunyasındaki karar problemlerini de daha karmasık hale getirmektedir. Ancak ileri teknolojiyi uretebilme becerisine sahip olan beyin gucu; teknolojik gelismeyi; gittikce zorlasan problemlerin hizmetine sunma becerisine de sahiptir.
Bilgisayar teknolojisinin hem donanım hem yazılım olarak aklın sınırlarını zorlayan gelismeler icinde oldugu bu gunlerde; kitapta mantıksal cozum surecleri verilen her yontemin; hızla ve tartısılmaz dogrulukta cozumlerini gerceklestiren yazılımlar da mevcuttur. QM, QSB, LINDO, LINGO, TORA, EXCEL SOLVER ve WINQSB; bu yazılımlar arasında sayılabilir. Kitabın temel hedefi ise; ogrencilere ve diger okuyuculara mantıksal cozum sureci ve yorumlanması hakkında bilgi vererek analitik dusunce yeteneklerini gelistirmektir.

Yayın Tarihi 2011-02-01
ISBN 6055936457
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 206
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.