Yılankayası

Yazar: Ahmet Aziz Congarlı

AKCAG YAYINLARI

"Ask kavgasız olmaz" diyordu, kendi kendine. Ona gore, sessiz, sakin, sutliman denecek sekilde dalgasız denizlerde yuzmeye alısmıs olan gemiler, karsılarına cıkacak ilk fırtınada alabora olup batarlardı. Oysa hayatın karı, kısı, fırtınası vardı. Kesinlikle sutliman bir deniz gibi degildi, hayat. Sevenler, hayatın dagdagasına, gelgitlerine cok onceden hazır olmalıydılar. Asktaki kavga, bu hazırlanısın, bu hazır olusun gostergesiydi.

Gonule ilk giren sevgi, bir kor gibidir, ogul. Zamanla, hayatın dagdagasıyla, uzeri biraz kullenir gibi de olsa, omur boyu hic sonmez. Bu nedenle, ne olursa olsun, insanın basına ne gelirse gelsin, gonul ilk sevdigini unutmaz. Sevgiyi yuce kılan iste budur. Yani, unutmamak, vefalı olmak, anılara saygı gostermek. Insan olana bu yakısır cunku.

"Goz gordugunu unutsa da, gonul gordugunu unutmaz. Goz dısa, gonul ise ice, daha da ice bakar. Goz ufuklara kadar gorebildigi halde; gonlun, otelerin otesini gorebilmesi bundandır."

Guzelsu’yun caglayanı uzerine bosalıyor gibi geldi Efilya’ya. Yıkandı, durulandı, temizlendi. Hasattu vadisinin bunaltıcı yaz sıcaklarında sırılsıklam tere batan vucudu hucre hucre serinledi. Hafifce nemlenen gozlerinde olusan gokkusagının altından gecip coban kız oldu; gitmek uzere olan prensinin terkisine atladı. Onu arkadan sımsıkı kucakladı, basını sırtına yaslayıp iceri girdi, yureginin tam ortasına oturdu. Sonra butun kapıları kapattı:

"Bundan boyle kimse giremez buraya dedi. Istesem ben bile giremem artık."
Iste simdi iki bedende bir gonul gibi olmuslardı. Sonra sitem yuklu bir sesle, fısıldadı:
"Beni bırakıp gidecek miydin yoksaı."
Butun bunları diyemedi. Dusunduklerinin hicbirini yapamadı yine…

Yayın Tarihi 2006-02-21
ISBN 9753387725
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 530
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 20 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.