Yeni Baslayanlar Icin Java & Oku, Izle, Dinle, Ogren

Yazar: Mehmet Kirazlı

KODLAB YAYIN

Java programlama dili; platformdan bagımsız olarak calısması, nesneye yonelik olması, guvenligi on planda tutması, esnek olması ve daha bunun gibi bircok artıları ile tercih edilen bir dil olmustur ve olmaya da devam edecektir. Bu yuzdendir ki Java’yı gelistiren Sun Microsystems firmasını satın alan Oracle, Java’nın bu ustunluklerini kesfetmis ve Java’yı bunyesine katmıstır. Java’nın en onemli faydası ise her isletim sisteminde calısmasıdır.
Java, bunyesinde bircok platform barındırmaktadır. Mobil uygulamalar, masaustu uygulamaları, kurumsal uygulamalar ve web tabanlı uygulamalar icin farklı platformları bulunur. Hangi platformda calısırsanız calısın, temel Java bilgisine yani JavaSE bilgisine sahip olmanız gerekir. Bu kitapta da JavaSE ele alınmıs ve temel Java anlatılmıstır. Gectigimiz yıllarda piyasaya surulen JavaSE-7’nin getirdigi yenilikler de kitapta incelenmistir. Bu artılarından dolayı, piyasada en fazla kullanılan dillerden biri olan Java’nın JavaSE surumunu bu kitaptan ogrenerek, Java dunyasında saglam bir giris yapabilirsiniz.
Bu kitapta konuları islenirken, yeri geldiginde okuyucuyla sohbet edercesine sorular sorularak, ogrenmeyi kolaylastırmak amaclanmıstır. Her bolum sonuna degerlendirme soruları eklenerek ogrendiklerinizi tekrar etmek ve kendinizi sınamanız istenmistir. Toplamda yaklasık 220 Degerlendirme Sorusu (Dogru Yanlıs – Test – Bosluk Doldurma – Hata Duzeltme – Kod Yazma) ve 370 adet konu icerisinde ornekler verilmistir.
Baslangıc-Orta seviye ile anlatılan bu kitabı okudugunuz zaman sadece Java SE-7’yi degil, temel programlama ve algoritma mantıgını da ogreneceksiniz. Kitapta ilk olarak Java’nın tarihinden, ustunluklerinden, Eclipse ortamından ve Paket kavramından bahsedilmistir. Bu konuları takiben Degiskenler, Operatorler, Metodlar, Donguler, Diziler gibi temel programlama yapıları anlatısmıs ve daha sonra Nesneye Yonelik Programlamaya giris yapılmıstır. Yaklasık 6 baslıkta inceledigimiz Nesneye Yonelik Programlama kavramı, bol orneklerle desteklenmistir. Kitap sonunda da Arayuz (GUI) konusu anlatılmıs ve konsoldan sıkılıp gorsel uygulama gelistirmek isteyenler icin temel gorsel ornekler verilmistir. Veritabanı bolumunde ise MySQL kullanılmıstır ve veritabanı kavramı icin bir temel atmanız saglanmıstır.
Ayrıca konu anlatımları 22 Saat Uygulamalı Egitim Videoları ile desteklenmis, hem okuyarak hem de gorerek ve dinleyerek ogrenmeniz amaclanmıstır.
Kitapta yer alan baslıca konu baslıkları sunlardır:
Java Diline Giris
Java Calısma Ortamı
Paket (Package) Kavramı
Degiskenler ve Veri Tipleri
Operatorler
Kontrol Yapıları ve Donguler
Metodlar
Diziler
Scanner Sınıfı ve JOptionPane ile Klavyeden Veri Alma
Nesneye Yonelik Programlamaya Giris
Kalıtım (Inheritance)
Soyut (Abstract) Sınıflar ve Metodlar
Arayuzler (Interface)
Dahili Sınıflar (Inner Classes)
Cok Bicimlilik (Polymorphism)
Math Sınıfı ile Matematiksel Islemler
String Sınıfı ile Metinler Uzerinde Calısma
Hata Yakalama (Exception Handling)
Giris Cıkıs (IO) Islemleri
Java Koleksiyonları (Java Collections)
Olay Yonetimi (Event Handling)
Java GUI ile Arayuz Programlama
JDBC ile Veritabanı Programlama Temelleri
Thread Kavramı
JavaSE-7 ile Gelen Yenilikler
Bolum Sonu Soruları Cevap Anahtarı

Yayın Tarihi 2014-05-22
ISBN 6055201104
Baskı Sayısı 7. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 656
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 15 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.