Yasama Sanatı

Yazar: Prof. Dr. Ayhan Aydın

PEGEM AKADEMI YAYINCILIK

"Bu kitap insan dusuncesinin ufuklarına dogru yapılan gizem-li bir yolculugun oykusudur. En eski mitolojik anlatılardan gu-numuz sanat urunlerine dek yasamı ve insanı konu alan onlarca basyapıttan damıtılmıs bir sevda oykusu. Buna insanın varolma sevdası da denebilir. Zor, acılı, keyifli, alaycı, ictenlikli, onurlu, korkusuz ve siirsel bir dille anlatılmıs bir oyku… Ya da soyle diyelim: Insana, varolma sanatını insanca anlatan bir insanlık manifestosu.

Bu kitabı okurken Yunus’un yanık sevdalı sesini duyacaksı-nız, Prometheus’un yaktıgı insanlık atesiyle aydınlanacak, Apollon ile askın umarsız yalnızlıgını duyumsayacak ve Ni-etzsche ile ucurumlara yuvarlanacaksınız. Sonra Miller’ın Satıcı-nın Olumu adlı urunuyle gercekte olenin hepimizin icinde yasa-yan pazar karakteri oldugunu hissedecek, Tolstoy’un, Spinoza’nın, Sokrates’in onurlu yasamları ve sevgi dolu sesleriy-le urperecek, Kafka ile soguk, ayrıksı duygularla sarsılacak, Dostoyevski ile icinizdeki insanın avazı cıktıgı kadar bagırdıgını duyacaksınız. Sakın susturmayın icinizde konusan o gercek insa-nın sesini. O size yeraltından, yani insanlıgın unutuldugu ve insanın “yurtsuz” olarak yasadıgı gercek dunyadan soz edecek. Kendini arayan insanın en cocuksu, en bilgece , en dokunaklı sesidir onun sesi… Chaplin ile gulerken, Fellini ile kanınızın dondugunu hissedeceksiniz. Balzac sizi acı acı dusundururken, Buddha o bilge bakıslarıyla size sessizligin diliyle seslenecek.

Butun bunlara hazırsanız (ki bu sozun anlamı insan olma gercegi ile yuzlesmek istiyorsanız demektir) okuyun bu kitabı. Yoksa size agır gelir, kalkamazsınız altından. Cunku zor istir insanca yasamak ve varolmak. Sevgiyi yitirmis, yasamın gayya kuyusuna dusmus, tuketim toplumunun tukenmis insanlarına gore degildir bu kitap. Ozetle bastan asagı insan olma sevdasını anlatmayı amacla-yan bu kitap, sizi butun zamanlarda ve kulturlerde yeni bir kim-likle yolculuk yapmaya cagırıyor. Bugunu daha iyi anlamak ve insanca yasamak icin, felsefe, psikoloji, kamu yonetimi, antropo-loji, sosyoloji gibi disiplinlerin prizmasından roman, siir, deneme, hikaye, film, mitoloji vb. sanat urunlerini, ustelik onlarcasını bir arada yeniden yasamak ister misinizı Dagların doruklarından, denizlerin deri nliklerine dusmek ister misinizı Kanatlanıp ucmak, yasadıgınız dunyayı ornegin bir de O. Wilde’in Mutlu Prens’i gozuyle gormek ister misinizı O arada icinizde bir yer kanarsa sakın bastırmayın; bırakın kanasın, o insanı var eden tek seyin, yuregin yarasıdır. Kahkahalarla guleceginiz bolumleri okurken de gulmemezlik etmeyin lutfen. Cunku gulmek, aglamak kadar dogal ve insani bir tepkidir.

Butun bunlar her seyden buyuk olan tek sey adına, sevgiyle yeniden aydınlanarak insanca varolmak icindir. Sizce yasamak buna degmez miı Bunun icin de insanı o unutulmus topraklarda aramak ve onun sevgi dolu ozunu yeniden kesfetmek zorundayız. Baska turlu yasayamayız. Ustelik icinde yasadıgımız teknoloji fasizmi bizi her gun daha cok kirletiyor ve bu insanlık arayısını icinden cıkılmaz bir labirente donusturuyor. Evet tam simdi, yarın degil hemen simdi. Lutfen ayaga kalkın ve gucunuzun yettigi kadar direnin, avazınız cıktıgı kadar bagırın. Icinizdeki insanı konusturun artık. Goreceksiniz dag pınarları gibi caglayacak, cogalacak, ısıldayacaksınız ve en azından kendinizi kurtaracaksınız ki bu kendimiz ve insanlık adına yapabilecegimiz en buyuk istir. Icinizdeki cocugun “Kral Cıplak” diye bagırdıgı an yureginiz baska yureklerde atmaya baslayacak, sesiniz baska seslere karısacaktır ve dunyada sevgi adına yasayan insanların da hala var oldugunu goreceksiniz.
Bu kadarını esirgemeyelim birbirimizden olur muı

Yayın Tarihi 2010-01-04
ISBN 6054282784
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 272
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.