Yasadısı

Yazar: Bikem Ekberzade

PLAN B

Yesim Cobankent-Bugun Gazetesi, 18.02.1999

"Bikem Ekberzade dunyanın her yerinden onlarca insanın hikayesine tanık olmus bir fotografcı ve gazeteci. Amerika’da CNN, AP ve Newsweek icin calısan Bikem, Turkiye’de de Birlesmis Milletler’in katkılarıyla "Multeciler" konulu bir sergi actı.
Bikem Ekberzade 1989’da Isletme okumak icin gittigi Amerika’da kendini yardım kurulusları icin fotograf ve belgesel cekerken bulmus ve sonra rotasını tamamen gazetecilige cevirmis. Boston’daki travesti ve transeksuellerin sahne hayatlarını anlatan "Drag" isimli belgeseli Dennis Kauff odulune (muhafazakar bir odul olarak biliniyor) aday gosterilmis. Bikem, Amerikan hapishane sistemi ve kadın mahkumlarla ilgili "Honey this ain’t country club-Women Doing Hard Time" (Tatlım bu sehir kulubu degil Zor zamanlarda kadınlar) isimli kitabın da fotograflarını cekmis."

Aysegul Ugur-Elele

"Bikem Ekberzade, savasın surdugu ulkelerde yasayan insanların oykulerini dunyaya aktarmak icin deklansore basan bir kadın. Bazen Kara Afrika’da bir colde yada Pakistan-Afganistan sınırında, yeri geldiginde ise Kosova’da havadan yagmur gibi yagan bombaların altındaki insanları fotograflıyor. O, zor sartlar altında yasam mucadelesi verenlerin hepimize yansıyan yuzu bir bakıma.
Ekberzade, Turkiye’nin su an icin tek kadın fotografcısı, bunun da otesinde onca yıkım ve tehlikenin icinde bile hayata umutla bakmasını unutmamıs bir kadın."

Yayın Tarihi 2006-02-28
ISBN 9758723146
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 83
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 22 x 22 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.