Yakarız Bu Gezegeni

Yazar: Sema Tugce Dikici

TORTUGA

Sema Tugce Dikici’den futbol, siyaset ve tribunlere dair carpıcı bir arastırma…
BILIC’in onsozuyle…

Futbolun bu kadar sevilmesinin nedenini kimileri “gol olgusuna” baglıyor; aynen kitabın onsozunu yazan Besiktas teknik direktoru Bilic gibi… Bilic, kitaba yazdıgı onsozde, “Diger sporların aksine, futbolda sayı yapmak garanti degildir… Ve o an geldiginde o enerji… mutluluk… gurur… birliktelik… kaynasma… kendini bulma… O an sizindir… O golun bir parcasısınızdır… o anı paylasırsınız… Aynı zamanda da cok kisiseldir…” diyor.

Bu kadar kisisel ama aynı zamanda bir o kadar da toplumsal bir tutku olan ve milyonları pesinden surukleyen mesin yuvarlak 7’den 70’e, kadınıyla erkegiyle herkesin her donem ilgi odagı oldu. Nasıl olduysa, din, dil, ırk ayırmadan, sosyal statuye bakmadan kitleleri aynı renkler altında bulusturdu. Oyuncusundan taraftarına, kulup yoneticisine kadar herkese sevinci de ofkeyi de bir arada yasattı.

Bir spor dalının boylesine ilgi gormesinin sırrı cozulur mu bilemiyoruz ama futbola gonul veren, tuttugu takımı kalbiyle destekleyen bir taraftar, ama aynı zamanda da Siyaset ve Sosyal Bilimler alanında calısmalara imza atmıs bir arastırmacı olan Sema Tugce Dikici futbol uzerine farklı ve carpıcı bir analize imza attı.

“Yakarız Bu Gezegeni”, siyaset, ekonomi ve taraftar ucgeninde futbolu anlatırken, futbolun tarihcesine, futbolun ekonomik gucune ve en onemlisi futbolun vazgecilmezi taraftar gruplarına detaylı ve ozenli bir bakıs acısıyla yaklasıyor.
Dunyanın her yerinde karsılık bulmus bu tutkunun macerasını, Sema Tugce Dikici’nin kaleminden keyifle, heyecanla ve tutkuyla okuyacaksınız. Onunuze ozenle serilen pek cok carpıcı bilgiyle dunya futboluna dair bilmediginiz pek cok sey ogrenirken, kendi futbol anlayısınız dısındaki farklı anlayısları daha iyi kavrama fırsatı bulacaksınız.

“Kazanılan kupalarda sadece gol atan ya da kurtaranlar ve bu 11’i sahaya cıkaranların degil; yoneticisi, baskanı, masoru ve malzemecisi, seyircisi hatta basınıyla muhakkak herkesin az ya da cok bir payı vardır… Ve onemli olan, bu basarıyı paylasmayı hazmedebilmektir.”
FATIH TERIM

“Futbolun icine butun ifadeleri koyabilirsin; istegi, sevgiyi, hırsı, arzuyu, kazanmayı, temasa zevkini, paylasımı. Futbol bu yuzden herkesi icine katan bir oyundur.”

MUSTAFA DENIZLI

“Futbol onceden fakirlerin oynayıp zenginlerin izledigi bir oyundu. Simdi ise zenginler oynuyor, fakirler izliyor…”

SENOL GUNES

Yayın Tarihi 2014-05-16
ISBN 6055169435
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 272
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 15.5 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.