Yadigar-ı Van

Yazar: Selcuk Guzeloglu

SISTEM OFSET YAYINCILIK

Van, tarih oncesi magara resimlerinden baslayan, Urartular’la gorkemli bir doruga ulasan ve Osmanlı yonetiminde gelisen ozgun savat sanatıyla, Anadolu’daki en onemli kentlerden biridir.
Van’da hayat bulmus olan savatlı gumus isciligi bir ekol olup tamamen farklı ve emsalsizdir. Onu diger isciliklerden ayıran ozelligi, motiflerdeki incelik ve zerafetidir. Eserlerde gul suslemeleri, Osmanlı arması ve pulları, dini yapılar vs. gibi temalar islenmistir. Kitapta Van dısında Istanbul, Anadolu’daki savatlı gumus islerin yapıldıgı diger merkezler arasında kitapta ornekleri verilen Bitlis, Manisa’nın Kula ve Salihli ilceleriydi. Kitapta ayrıca Trabzon hasırı kemer orneklerine de yer verilmistir.

Eski resim ve gravurlerle anlatılmaya calısılan sehir dokusu ve sehrin kucuk kerpic dukkanlarından dunyaya yayılan ozgun sanatıyla “sanat ve mekan” iliskisi kurulmustur.

Bu vesilesiyle, bu sonsuz cografyanın yitip giden sanatlarına ve ustalarına minnet dolu bir selam gondermek, onları bir kez daha hatırlatmak amaclanmıstır.
Unutmamak icin…
Onat Kutlar’ın da bir dizesinde dedigi gibi:
unutmamak icin cunku unutusun kolay ulkesindeyiz”.

Yayın Tarihi 2015-04-16
ISBN 6055025151
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 200
Cilt Tipi Ciltli
Kagıt Cinsi Kuse Kagıt
Boyut 26.5 x 26.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.