Wang Hatunun Olumu

Yazar: Jonathan D. Spence

METIS YAYINLARI

Jonathan D. Spence, Cin tarihi uzerine uzmanlıgıyla haklı bir une sahiptir. 17. yuzyılda Cin’in en yoksul bolgelerinden biri olan Santung eyaletinin Tan-ceng bolgesine gidiyoruz bu kitapta. Ama bir modernlesme tartısması icin degil… Cin tarihinde bile hicbir iz bırakmamıs bu bolgeye, resmi tarih anlatılarına giremeyen unutulmusları, yok sayılmısları bulup cıkarmak icin gidiyoruz.
Paylarına hep kurban rolu oynamak dusmus yoksul ve caresiz insanlar onlar: Kimi zaman dogal afetlerin kimi zaman eskıyaların, askerlerin, vergi tahsildarlarının ve kendi devletlerinin kurbanı olmuslar. Yerel kayıtlardan ve o donemde Tan-ceng’de yasamıs Cinli yazar Pu Sing-Ling’in nefis oykulerinden yararlanarak, yonetiminden ekonomisine, gundelik hayatından dini rituellerine bolgenin eksiksiz bir portresini cizen Wang Hatunun Olumu, boyle bir dunyanın dibindeki, en diptekilerin, kadınların trajedisini anlatıyor.
Zekalarını ve guzelliklerini kosulsuz bir sadakatle evliliklerine adamaları beklenen kadınların, eslerinin olumunden sonra evlatlarını yetistirebilmek icin ailenin diger erkekleriyle mucadele etmek zorunda kalan kadınların, zengin bir es icin kendisinden vazgecen sevgiliden bekledigi bebegini ve hayatını babasının eline bırakan kadınların hikayelerini okuyacaksınız. Tan-ceng’den Batman’a nasıl uzun, ince bir yol uzandıgını goreceksiniz.
Spence’in tarihciligi dikkatli okurlarımıza Carlo Ginzburg’un Peynir ve Kurtlar’ını hatırlatacak bir tadda…

Cevirmen: Ozde Duygu Gurkan
Yayın Tarihi 2006-10-20
Orjinal Adı The Death of Woman Wang
ISBN 9753425910
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 176
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.