Vuslat Aylık Egitim ve Kultur Dergisi Yıl:9 Sayı:145 Temmuz 2013

Yazar: Kollektif

VUSLAT DERGI

Soylem Cok Eylem Yok!
Egitim Kultur ve Dusunce Dergisi Vuslat, 145 sayısında okurlarının dikkatini “Salih Amel” kavramına cekmektedir. Dergi, “Salih Ameli” unutmanın toplumsal bir intihar oldugunu, bunun icinde 21. Yuzyılın ihtiyacının, “Salih Amel” isleyen bireyler oldugunun tespitinde bulunuyor.

Soylemden Eyleme Salih Amel
Hayat hızlı bir sekilde akıp gitmeye devam ediyor. Dunyevilesmenin ivme kazandıgı bir zamanda yasıyoruz… Tuketim kulturu hepimizi kusatmıs durumdadır… Neredeyse bu dunyaya imtihan icin geldigimizi bile unutmus vaziyetteyiz. Sanki hic olmeyecek gibi dunya icin calısıyoruz… Oysaki Allah (c.c.) hayat kitabımızda diyor ki: “ebedi yurdunuz hic suphesiz ahiret yurdudur.” Ahiret yurdunda, malın mulkun hicbir kıymeti yoktur. Dolayısıyla Allah katında gecerli olan eylem; salih ameldir. Salih amellerimiz ne kadar cok olursa ahirette hesabımızda bir o kadar kolay olacaktır. Salih ameli askıya almak bir nevi ebedi gelecegimizi askıya almaktır.

Iman Salih Ameli Besler Salih Amel Imanı Besler
Salih amel kavramı agırlıgı olan bir kavram… Salih amelin mahiyeti cok genistir… Salih amel islemenin bir vakti zamanı yoktur. Insan her an salih amel isleyebilir. Salih amel islenmesinde sınır yoktur. Yirmi dort saat salih amel isleyebiliriz. Salih ameli ne kadar cok islersek, imanımız bir o kadar guclenir. Cunku salih amel ile iman; et ve tırnak misalidir. Iman salih ameli besler, salih amel imanı besler. Birinin yoklugu digerine zarar verir. Baska bir deyimle salih amel ve iman ikiz kardestir.

Kur’an’da Salih Amel
Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’in bircok yerinde salih amel ile imanı birlikte zikretmektedir. Yozlasmaya dogru giden bir cografyada, bir toplumda, muslumanlar olarak salih amel eksikligimiz oldugunu maalesef acıyla musahede etmekteyiz. Sozlerimiz cok ama eylemlerimiz maalesef az… Oysaki Islam bizden, sozden cok salih amel istemektedir.

Dosya Konularında Neler Varı
Huseyin Kerim Ece, “Kur’an’ın Salih Dedikleri” baslık yazısında eylemlerin en guzelini, en faydalısını, en sevaplısını yapanlara dikkat cekiyor.
Prof. Dr. Mehmet Soysaldı, “Asr Suresi Baglamında Salih Amel” baslıklı ilmi makalesinde yapılan amelin saglam bir iman ile yapılması gerektigine vurgu yapıyor.
Yrd. Doc. Dr. Kamil Yasaroglu, “Modern Cagda Unutulmaya Yuz Tutan Bir Erdem, Salih Amel Suuru” yazısında salih amel, kulluk bilincinin derin bir sekilde yansıma buldugu, kalıcı guzel davranıslar oldugu tespitinde bulunuyor.
Muhammed Islamoglu, “Ramazan Ayı Bir Inkılabdır!” makalesinde oruc tutmanın, insanın kendisini tutması hatırlatmasında bulunuyor.

Ayrıca dergide; Abdullah Dai, Ahmet Varol, Atasoy Muftuoglu, Ramazan Kayan, Dr. Mehmet Yolcu, Prof. Dr. Adnan Demircan, Seyfulislam Capanoglu, Nasruddin Yasin, Ibrahim Donertas, Suleyman Gulek ve Said Ozdemir’in makaleleri bulunmaktadır.

Yayın Tarihi 2013-07-02
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 19 x 27.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.