Vuslat Aylık Egitim ve Kultur Dergisi Yıl:9 Sayı:137 Kasım 2012

Yazar: Kollektif

VUSLAT DERGI

Vuslat Dergisi’nin Kasım sayısında butun insanlıgın kurtulusu icin gonderilen; “Kur’an” derginin sayfalarında boy gostermekte… Dergi de, dosya konusuyla ilgili soz sahibi olan sahsiyetlerin kalemlerinden ilmi makaleler yer almakta… Her makale sahibi, konunun bir cephesini ele alarak, konuya acıklık getirmekte…

Kur’an Bize Ne Diyorı

Insanoglu tarih boyunca su soruların cevabını merak etmistir. Kur’an nicin indirilmistirı Kur’an bizler icin nasıl bir deger ve anlam ifade etmektedirı Kur’an bize kendisini nasıl tanıtmaktadırı Kur’an bize ne diyorı

Kur’an; Allah’ın insanlıga son peygamber ve onder olarak gonderdigi Hz. Muhammed (s.a.s.)’in Cebrail isimli melek aracılıgı ile Rabbimizden vahiy yoluyla alıp insanlıga sundugu hayat nizamıdır. Hayatın baslangıcı ve sonucunu acıklayan ayetleri, sundugu hayat kanunları, felaket ve mutlulukla neticelenen yasayıs sekillerine ait tarihi belgeleri, kainatla ilgili ilmi mucizeleri ve Hakk’ı batıllardan ayırıcı dusturları ile Kur’an butun insanlar icin yol gosterici ve hidayet kaynagıdır.

Allah (c.c.) hayat kitabımız Kur’an’da soyle buyurmaktadır:

“Bu, kendisinde suphe olmayan, muttakiler icin yol gosterici olan bir kitaptır.” (Bakara, 2/2)

Kur’an’ın Hayata Mudahalesi

Kur’an Allah’a karsı sorumluluklarının bilincinde olup, buna baglı olarak kendi nefsine, diger insanlara ve esyaya karsı gorev ve sorumluluklarının bilincine ermek isteyenlere rehberlik eder ve nasıl davranmasın gerektigini ogretir. Kur’an’ın, itikat, ibadet, ahlak ile ilgili ayetleri, siyasi, idari, hukuki acıdan yaptıgı duzenlemeleri, iktisadi ve ekonomik yonden acıkladıgı ilkeleri, aile, akrabalar, komsular, cocuklar, yetimler, yaslılar gibi toplum kesimleri hakkında ortaya koydugu prensipleri, savas hukuku, fikir hurriyeti, dunya ve ahiretle ilgili konulara dair izahları, kafir, musrik, munafık, hiristiyan, yahudi ve ateist gibi yanlıs inanc grupları ile ilgili hukum ve bilgileri, adalet, merhamet, affetme, musamaha, sevgi ve saygı mevzuunda gerceklestirdigi dusturları incelendiginde butun bunların topluma yonelik oldugu ve temiz bir toplumun olusmasının hedeflendigi anlasılır.

Muslumanlar olarak, Kur’an’ı hayatımızın her anında, canlı ve diri tutma gayret gostermeliyiz. Sunu unutmayalım ki, Kur’an hayatımızın her alanına mudahale etmektedir. Kur’an’sız hava sahası yoktur… Kur’an’ın mudahale etmedigi hicbir alan yoktur.

Vuslat Dergisi “Kur’an Ozel” sayısında makalesi olan isimler:

Prof. Dr. Suat Yıldırım, Prof. Dr. Muhsin Demirci, Atasoy Muftuoglu, Sadrettin Yuksel, Huseyin Kerim Ece, Abdullah Dai, Abdullah Yıldız, Doc. Dr. Kerim Buladı, Prof. Dr. Muhammed Fatih Kesler, Prof. Dr. Yener Ozturk, Ahmet Varol, Muhammed Islamoglu, Prof. Dr. Yusuf Isıcık, Prof. Dr. Ejder Okumus, Prof. Dr. Ali Akpınar, Prof. Dr. Adem Apak, Prof. Dr. Abdulhamit Birısık, Dr. Mehmet Surmeli, Doc. Dr. Mehmet Kubat, Doc. Dr. Muhammed Tarik, Yrd. Doc. Dr. Soner Duman, Suleyman Gulek, Cengiz Duman, Ilhami Pınar, Mustafa Benna, Seyfulislam Capanoglu, Nasruddin Yasin.

Yayın Tarihi 2012-10-31
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 19 x 27.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.