Vuslat Aylık Egitim ve Kultur Dergisi Yıl:9 Sayı:140 Subat 2013

Yazar: Kollektif

VUSLAT DERGI

Vuslat Dergisi 140 sayısında, “Sehid ve Sehadet” konusunu gundeme getirmekte. Sehadetin onemi, sehidlerin ozellikleri, kimin ugrunda olmek, Kur’an’da sehadet ve sehid hayatlarından kesitler Vuslat Dergisi Subat sayısında…

Subat Ayı Sehadet Ayı

Turkiyeli Muslumanlar yıllardır, Subat ayını Sehadet ayı olarak ilan etmislerdir. Subat ayında, sehidlikle, sehadetle ilgili programlar duzenlenir. Sehidlerimiz rahmetle yad edilir. Bu vesileyle O aziz sehidlerin davalarının yalnız olmadıgı mesajı verilir.

Tarihe baktıgımızda, Islam ummeti Islam davası ugruna bugune kadar bircok sehid vermistir. Bir davaya inanmak o davanın ugruna canını dahi ortaya koymakla paraleldir. Dava demek bir nevi can demektir. Dolaysıyla Islam davası cok buyuktur, buyuk fedakarlıklar ister. Senden butun yasamını ister. Sehidlik, tarihimizden bize bir mirastır. Sehid olmak sahid olmaktır. Sehid olmak bir sonraki nesillere ısık olmaktır. Islam ugruna sehid olmak isteyenler, tarihteki sehidlerin hayatına bakarak feyz almaları ve kendi hayatlarını o hayatlara gore yonlendirmeleri gerekir.

Subat ayını sehadet ayı olarak, onemli kılan o ayda bircok muslumanın sehid olması ve ozelikle de Islam dunyasında; alim, dusunur, kanaat onderlerinin, Islam dusmanları tarafından sehid edilmesidir. Subat ayı icerisinde sehid edilen muslumanları soyle sıralayabiliriz; Hasan El-Benna, Metin Yuksel, Melik el Sahbaz (Malcolm x), Abbas Musavi, Imad Mugniye… Ayrıca bu tarihte toplu katliamlar oldu; Hama Katliamı, El Halil katliamı ve Seyh Said Hareketin Baslangıcı da bu tarihe denk gelmektedir.

Sehadet Karanlıgın Ustunu Aydınlan Nur

Sehadet karanlıgın ustunu aydınlatan bir nurdur. Sehid varlıgını Allah’ın varlıgına armagan eden mucahid! Sehadet, Allah’ın bir ikramıdır. O ikramdan herkes istifade edemez. Sehid gibi yasamayana sehadet nasip olmaz. Yukarıda ismini zikrettigimiz degerli sahsiyetlerin hayatları mucadeleleri incelendiginde; hayatları, yasamları, dusunceleri sehadet kapısına acılan bir ufuk kapısı oldugu gorulecektir.

Sehid Metin Yuksel

Turkiyeli buyuk alim rahmetli Molla Sadrettin Yuksel hocanın oglu, Sehid Metin Yuksel hayatayken yakın cevresine soyle soyledigi soylenmekte: “Ben 30 yasına varmadan sehid olurum. Eger ben sehid olursam, mutlaka benim cenazemi iki gun uc gun bekletin. Benim cenazemi de Islam davasına kulanın” demekteydi. Metin Yuksel 21 yıllık omrune Islam Davası icin bircok eylem sıgdırdı. Ornek ve onder bir sahsiyet oldu.

Sehid Hasan el Benna

Yine Sehid Hasan el Benna arkadaslarıyla birlikte Musluman Kardesler Teskilatı’nı kurarken soyle ahitlestigi soylenmekte: “Sadece Islam Davası icin yasamaya ve yine onun icin olmeye yemin ederek aralarında ahitlestiler, Allah’a ve birbirlerine soz verdiler.” Hasan el Benna kısa hayatına buyuk bir hayat insa etti. Hayatının baharında ebedi kurtulus imzasını attı ve buyuk bir uyanıs baslattı.

Dergiden Diger Konu Baslıkları

Muhammed Islamoglu, “Allah Yolunda Sehadet” isimli makalesinde, Insanın yaratılıs gayesine uygun olan gaye; Allah yolunda cihad etmek oldugu tespitinde bulunuyor.

Prof. Dr. Ahmet Lutfi Kazancı, “Hz. Peygamber Doneminde Sehadet” arastırma yazısında Hz. Peygamber doneminde sehadetten ornekler vererek sehadetin onemi uzerinde durmakta.

Mehmet Kamil, “Sahidlik, Sehadet ve Sehidi Anlamak” makalesinde sehidlerin dusuncelerinden yola cıkarak sehadet psikolojisini hatırlatmakta.

Huseyin Kerim Ece, “Kur’an’da Sehadet Kavramı” inceleme yazısında sehadet kavramını ele almakta.

Ayse Simsek, “Bir Sehadet Asıgı: Sehid Bilal Yaldızcı” yazısıyla sehid Bilal’in hayatından kesitler sunmakta.

Yayın Tarihi 2013-02-01
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 19 x 27.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.