Vuslat Aylık Egitim ve Kultur Dergisi Sayı:151 Ocak 2014

Yazar: Kollektif

VUSLAT DERGI

Vuslat Dergisi Ocak sayısında, Islam Acısından Sosyal adalet ve Dayanısma konusunu gundeme getirmekte… Dergide butun insanlık icin adaletin Islam ile gerceklese bilecegi uzerinde durulmakta…

Islam ve Adalet
Islam Dini hayatın butun alanlarını kusatan evrensel bir dindir. Islam Dini butun insanlık icin gelmistir. Islam Dini’nin tebligcisi Hz. Peygamber (s.a.s.)’in, Peygamber olarak gonderildigi zaman Mekke ve cevresinde tam bir adaletsizlik hakimdi. Guclunun daima haklı oldugu, mazlumun ise daima haksız oldugu bir sistem mevcuttu!..
Islam’ın en cok uzerinde durdugu konulardan biri de, hic suphesiz adalet konusudur. Cunku adaletin olmadıgı bir yerde gucluler, daima mazlumların haklarını gasp etmislerdir. Gunumuz Islam dunyasında bunun orneklerini gormek mumkundur.
Kur’an ve Adalet
Adaletin zıttı, haksızlık ve zulumdur. Adalet, hak edene hakkını vermektir. Kur’an muslumanlara her zaman adaletle davranmayı emretmistir:
“Ey iman edenler! Allah icin hakkı ayakta tutan, adaletle sahitlik eden kimseler olun. Bir topluluga duydugunuz kin, sizi adil davranmamaya itmesin. Adaletli olun; bu, Allah korkusuna daha cok yakısan (bir davranıs)’tır. Allah’a isyandan sakının. Allah, yaptıklarınızı hakkıyla bilmektedir.” (Maide, 5/8)
Toplumsal Adalet
Bireysel ve toplumsal olarak, adalet konusunda duyarlı olmakla birlikte, adaletin yeryuzune hakim olması icin cok ciddi bir sekilde, zulum ile mucadele etmemiz gerekmektedir. Bir ulkede, toplumda adaletsizlik varsa, o yerdeki adaletsizligin giderilmesi icin gayret gostermek gerekiyor. Haksızlıgı, kim yaparsa yapsın musluman daima mazlumun haklarını savunmakla mukelleftir. Musluman mazlumdan yana olur, zalimden yana asla olamaz!
Rabbimiz Allah, Kur’an’da soyle buyurmaktadır:
“…Eger hukum verirsen, aralarında adaletle hukmet! Allah, adil olanları sever.” (Maide, 5/42)
Adil Olmak
Musluman’ın en onemli ozelligi adil olmasıdır. Rasulullah Muhammed (s.a.s.), yasadıgı donem boyunca toplumda adaleti hakim kılmak icin gayret gostermis, gerek muslumanlar, gerekse gayr-i muslimler arasındaki muamele ve hukumlerde adaletin en guzel orneklerini vermis, adaleti, temel hakların ve ozgurluklerin korunması, toplumsal huzurun ve barısın saglanmasının teminatı olarak gormustur.
Bir Adaletsizlik Ornegi: Abdulkadir Molla’nın Sehid Edilmesi
Bir adaletsizlik ornegi, gectigimiz ay, Banglades zulum rejimi, Cemaat-i Islamiye’nin onde gelen sahsiyetlerinden Abdulkadir Molla’yı, kendilerine kulluk etmeleri halinde serbest bırakacaklarını soylemekle gosterdiler. Dikkat edin! Sirk rejimi, Molla’nın “kendilerine kulluk etmelerini istiyor.” Iste, butun zulum rejimlerinin ortak ozelligi: Insanların, Allah’ın kullugunu bırakıp, kendilerine kulluk yapmalarını dayatmalarıdır. Bu, zulum rejiminin teklifine karsı, Abdulkadir Molla, muvahhid bir sekilde “ben, size kulluk yapmam” dedi. Bunun neticesinde zalimler, Abdulkadir Molla’yı idam ederek sehid ettiler.

Yayın Tarihi 2014-01-01
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 19 x 27.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.