Vital Ilac Rehberi 2013

Yazar: Rıza Ommaty

PELIKAN YAYINLARI

Vital Ilac Rehberi’ni saygıdeger okuyucuların hizmetine sunmaktan mutluluk duymaktayım. Yıllara dayalı deneyimlerden yararlanarak bilgi kirliligine yer vermeden kalitatif yaklasım tarzıyla hazırladıgım eserin kullanıslı ve pratik olmasına ozen gosterdim. Yararlı oldugu ve yararlanıldıgı olcude amacına ulasmıs olacaktır.
Vital ilac rehberi bes bolumden olusmaktadır.

Birinci bolumde “Rp.” pratik recete yazmaya yonelik ozet bilgiler bulunmaktadır. Bu bolumde ATC sınıflandırması dogrultusunda 14 baslık altında anatomik yapı temel alınarak tanıya gore tedavi, tedavi secenekleri ve seceneklere gore ilaclar alfabetik sıraya gore yer almaktadır. Tanıya gore recete yazmaya yardımcı olmak amacıyla olusturulan bu bolumun, ozellikle genc hekimlere yararlı olmasını diliyor ve umuyorum.

Ikinci bolum; “Jenerik” indeksten olusmaktadır. Bu bolumde ilacların etken maddesi alfabetik sıraya gore tasnif edilmis ve o etken maddeyi iceren ilaclar soz konusu baslık altında yer almıstır.

Ucuncu bolumde; “Preparatlar” yer almıstır. Bu bolumde ilacların adı, firması, terapotik sınıfı, farmakolojik grubu, gebelik kategorisi, ATC kodu, formulu, endikasyonu, dozu, dikkat edilmesi gereken hususlar, esdeger veya yerine verilebilecek alternatifleri ile ticari sekillerine ait bilgiler bulunmaktadır. Terapotik sınıf, farmakolojik grup, gebelik kategorisi ve ATC kodunun baslıklar halinde vurgulanmasıyla gereken bilgiye kısa zamanda ulasılması amaclanmıstır. Her ilacın kullanma sekli ve zamanını ise doz bolumunun ilk cumlesinde bulabilirsiniz. Monografide ilac etkilesmelerine yer verilmemisti. Her ilacta aynı bilgilerin tekrarlamasını onlemek amacıyla, ilac etkilesmeleri baska bir bolumde toplu halde sunulmustur.

Ilaclar arasındaki “Etkilesmeler” dorduncu bolumunde yer almıstır. Bu bolum de yine ATC sınıflandırması baz alınarak hazırlanmıstır.

Besinci ve son bolumde ise gunluk ihtiyac duyulan bazı pratik bilgilere yer verilmistir. Bu bilgilerin tamamı konunun uzmanları tarafından hazırlanmıstır. Her birine ayrıca tesekkur ederim.

Yayın Tarihi 2013-02-19
ISBN 6055270421
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 1440
Cilt Tipi Ciltli
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 14 x 24.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.