Ve Selanik Dustu… & 1912-1913 Balkan Savası ve Hezimeti

Yazar: Necmettin Alkan

TIMAS YAYINLARI

“Abdulhamid’siz Dort Yılın Hikayesi”

1908 Jon Turk Ihtilali, 1909 Hareket Ordusu Darbesi, Sultan II. Abdulhamid’in (1876-1909) tahttan indirilmesiyle baslayan ve 1912-1913 Balkan Savası’na kadar gecen “dort yıllık Abdulhamid’siz donem”, umit edilenin tam aksine bir kaos ve catısmaya donusmustu. Bu surecin yeni aktoru Ittihadcılar, mesruti yonetime yeniden gecilmesi ve II. Abdulhamid’in tahttan indirilmesiyle her seyin duzelecegini zannediyorlardı; devlet kurtulacaktı ve Balkanlardaki ayrılıkcı hareketler ve catısmaları bitecekti.

Fakat yanılmıslardı. Devlet adamları, ic siyasetin butun aktorleri ve kurumlarıyla, kısır bir dongu ve catısma sarmalına girmislerdi. Genc subayların da bu catısmaya cekilmesiyle, durum daha da vahim bir hal almıstı. Osmanlı Devleti, bu sartlar altında girdigi Balkan Harbi’nde agır bir maglubiyete ugramıstı. Uc ay gibi kısa bir surede Avrupa’daki son topraklarının tamamına yakını kaybedilmis; Selanik gibi bircok sehir tek kursun atılmadan teslim edilmis; Musluman halk etnik ve kulturel temizlige ugratılmıstı. Bu sekilde Balkan Harbi, yakın tarihimizdeki hezimet ve felaketlerden biri olmustur.

• 1908 Jon Turk Ihtilali ile baslayan yeni donem Osmanlı’yı nasıl etkilediı

• Balkan Savası’nda neler yasandıı

• Uc ay gibi kısa bir surede bu kadar buyuk toprak nasıl kaybedildiı

• Selanik gibi onemli bir sehir tek kursun atılmadan nasıl teslim edildiı

• Balkanlardaki Musluman halk nasıl bir etnik ve kulturel temizlige ugratıldıı

• Avrupalı buyuk devletlerin bu savasta takip ettikleri siyaset ve diplomasi nasıldıı

Prof. Dr. Necmettin Alkan’ın kaleme aldıgı Ve Selanik Dustu: 1912-1913 Balkan Savası ve Hezimeti calısması, Balkan Savası ve hezimetinin anlasılmasında onemli bir boslugu dolduruyor; bu ve benzeri sorulara verdigi cevaplarla, Osmanlı tarihinin en hassas ve kritik donemine ısık tutuyor. Ozellikle de Balkan Harbi’nin nasıl bir felaket ve hezimete donustugunu, ic ve dıs dinamikler baglamında teferruatlı bir sekilde ele alan Alkan, okuyucuyu, Osmanlı’yı “hasta adam” konumuna dusuren sonun baslangıcına goturuyor.

Yayın Tarihi 2014-04-02
ISBN 6050816129
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 408
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.