Varoluscu Teolojide Insan ve Anlam

Yazar: Doc. Dr. Aliye Cınar

SENTEZ YAYIM VE DAGITIM TIC. SAN. A. S.

Modern Batı dusuncesinin bir tur tekrara dusmesini, onun yeni ufuklar acamamasını dahası neredeyse bir tunel bakısına ducar olusunu onmaz bir yara olarak okuyan Heidegger, “icinde bulundugumuz durumdan bizi ancak bir Tanrı kurtarabilir demisti ”. Sonucta moderni-tenin bilancosunu, telafi veya rehabilite etmek mucizeye kalmıstı.
V. Frankl’ın tespitiyle, bugun sıkıntı ve kayıtsızlık yayılmaktadır. Bosluk ve anlamsızlık duygusu da adeta kol gezmektedir.“Varolussal vakum diye adlandırdıgım seye bugunun kitlesel nevrozu da denebilir. Maslow tarafından ortaya atılmıs yerinde bir tanım olan doruk yasantısının (peak-experience) aksine kisi, “bosluk deneyimi” (abyssexperience) anlamında bir varolussal vakum yaratabilir.”
Iste bu kitlesel nevroz bir bakıma insanın anlamsızlık ve anlam arayısı arasında salınması demekti. Bu salınım icinde insanın, dıs dunyayla bagı azalır ve kisi kendine cakılı kalma durumu yasamaya baslar. Soz konusu duruma narsizim dedigimizde, bosluk deneyim ve kendi gereksinimlerine gomulu kalma, ancak ufuk genislemesi, doruk deneyimler ve inanma aktı gibi guclu donusumleri ve degisimleri talep eder.

Yayın Tarihi 2015-05-18
ISBN 6059922258
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 262
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.