Uykusuzluk & Kulturel Bir tarih

Yazar: Eluned Summers Bremn

YAPI KREDI YAYINLARI

Parlak ısıkların geceyi guınduıze cevirdigi, kuıresellesmenin zaman ve mekandaki sınırları kaldırdıgı, iletisim araclarının cesitliligi ve yaygınlıgından dolayı hic baglantımızı koparamadıgımız duınyada, fazla uyarılan beyinlerimizin kapatma duıgmesine basıp biraz uyumak artık hepimize daha zor geliyor. Bir uykusuzlar toplumuna donuısuıyoruz. Aslında bu yaygın uykusuzluk durumu binyıllardır insanlar icin bir sorun. Eluned Summers-Bremner’in calısması da Homeros’un Ilyada ve Odysseia’sıyla ve Mezopotamya destanı Gılgamıs’la baslıyor, Cin, Hindistan, Japonya ve Avrupa edebiyatlarında uykusuzlugu ve uykusuzları inceleyerek devam ediyor.
Uykusuzlugun kokeni ve insan hayatına etkileri karmasıktır; duınyadaki farklı kuıltuırler bu sorunu anlamak, tanımlamak ve cozmek icin hem sanatı hem bilimi kullanarak pek cok sey denediler. Tıp bilimi uykusuzlugu her zaman daha derin bir psikolojik ya da fiziksel hastalıgın belirtisi olarak gorduı. Ortacag ve Ronesans hekimleri ve duısuınuırleri bunu karasevdanın, huıznuın, hatta deliligin gostergesi olarak tanımladılar. Guınuımuız tıbbı ise uykusuzlugu akıl hastalıgına ve travma sonrası stres bozukluguna baglıyor. Buguın sunulan cozuımler sıklıkla receteli ilacları da iceriyor ancak bunlar kısa vadeli cozuımler; yazar ilac enduıstrisinin bu konudaki roluınuı ve tedavilerin etkinligini de tartısmaya acıyor.
Uykusuzluk gece yatmadan once okudugunuzda uykuya dalmanıza yardımcı olmayabilir ama uykusuzlugu ve bunun sasırtıcı derecede zengin kuıltuırel arkaplanını anlamak konusunda dogru bir baslangıc noktası olacak.

Cevirmen: Kemal Atakay
Yayın Tarihi 2009-07-03
ISBN 9750816406
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 208
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.