Uskudar Anıları

Yazar: Besim Cecener

KAKNUS YAYINLARI

Eski Uskudar Yasantısından Kesitler
Eski Uskudarlı bir aileye mensup H. Besim Cecener, yasamının sadece 8 yılını baska semtlerde gecirmis; tam 65 yıldır Uskudar’da yasıyor. Uskudar’ın yetistirdigi basarılı bir yuksek mimar olan yazar, meslege atıldıgı ilk yıllarda Uskudar Imar Planı’nı yapmakla gorevlendirilmis. Fakat hazırladıgı taslak, “cok korumacı” oldugu gerekcesiyle uygulanmamıs. O gun bugundur Cecener, yasamını kultur ve doga varlıklarının korunmasına adamıs. Istanbul Belediyesindeki gorevinden sonra, Anıtlar Yuksek Kurulu Genel Sekreteri olarak gorev yapmıstır. Eserde yer alan 128 adet, tarihi degerdeki siyah beyaz, eski Uskudar fotografı, 1964-1965 yıllarında yapılan Uskudar Imar Planı calısmaları sırasında, yazarın kendisi tarafından cekilmistir.
Uskudar’ın 27 tane merkez mahallesi bulunuyor. Bu eserin amacı da Uskudar Merkez Mahallelerinin tarihini anlatmak, mimari yapısına dair bilgi vermek, sosyal ve kulturel ozelliklerini aktarmak. Cecener aynı zamanda, kendi anılarından, bilgi ve tecrubelerinden kesitler aktararak esere surukleyici bir uslup kazandırmıs. 128 fotografın yanı sıra, sayfaların arasında yazarın kendi cizimi olan 2 gravur, 7 kroki, cesitli harita ve paftalar yer alıyor.
Kuzguncuk, Ayazma, Salacak gibi Uskudar mahallelerine dair birikimlerin yanı sıra Uskudar’ın unluleri, delileri, kabadayıları ve Kızkulesi’ne ayrılmıs bolumler de kitaba dahil edilmis. Yesil Uskudar, Kızkulesi ve Kultursuzluk Uzerine adlı makalelerde, yazarın carpık kentlesmeye dair elestirilerini okumak mumkun.

Kapak: Hatice Dursun
Yayın Tarihi 2008-05-01
ISBN 9752561021
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 120
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 27.5 x 27.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.