Uskudar’a Kadar Kastamonu

Yazar: Lutfu Seymen

YAPI KREDI YAYINLARI

Kayalık ve ormanlık bir bolgede bulunan Kastamonu Anadolu’nun eski yerlesim merkezlerindendir.
Yonetsel bir merkez olarak Kastamonu, bugunun Cumhuriyet Turkiyesi’ne kadar tarihin derinliklerinde iz bırakmıs Palalar, Tumannalar, Kaskalar, Enetler gibi halklara; Candarogulları ve Isfendiyarogulları gibi beyliklerle, Osmanlı’ya ev sahipligi yapmıstır.
Kucuk bir kalenin eteklerinde bulunan Kastamonu, icinden gecen Karacomak Deresi’nin iki yakasına sıralanmıs ozgun evleri ve konaklarıyla, kayalara oyulmus mezarlarıyla sehre yeni gelenleri etkileyen bir gorunume sahiptir. Tarihinde hic isgale ugramayan Kastamonu, Istiklal Savası’nın zor yıllarında kagnı gıcırtıları arasında yore halkının, ozellikle kadınlarının cabalarıyla Ankara’nın ve savasın lojistik destegini ustlenmistir. Inebolu-Kure arasındaki hanlar Istanbul’dan kacan, gocen aydınları konuk etmis, agırlamıstır.
Isfendiyar Dagları’ndaki ormanlar, bitki ortusu acısından inanılmaz cesitlilige sahiptir. Yer yer gokyuzunun gorulemeyecegi kadar kesif olan bu daglar ve ormanlar cesitli yaban hayvanlarının da yurdudur. Doga tutkunları icin Kastamonu kanyonları, magaraları, selaleleriyle cesitli guzellikleri icinde barındırır.

Yayın Tarihi 2009-03-03
ISBN 9750815133
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 512
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 22.5 x 28.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.