Universitelerde Turk Dili ve Kompozisyon

Yazar: Isa Kocakaplan

KESIT YAYINLARI

Bu kitap, Yuksek ogrenimdeki Turk Dili derslerinin, lisedeki bilgilerin tekrarı olmaktan cıkarılarak, daha cok dil kulturu, felsefesi ve kompozisyon uygulamalarına yonelik olarak islenmesi amacıyla hazırlanmıstır.

Turk Dili dersi universitelerin birbirinden cok farklı program ve bolumlerinde okutulmaktadır. Bu da ozellikle dilbilgisi konularında ayrıntıya girilmesini cok zorlastırmakta, adeta gereksiz kılmaktadır.
Bu kitap hazırlanırken, genel cercevede YOK’un Turk Dili Cerceve Programı’na baglı kalınmıstır. Ancak konular secilirken bazı duzenlemelere de gidilmistir. Cerceve Programında bulunan ve pek cok kitapta ayrıntılarla yer alan bazı konular, Turk Dili ve Edebiyatı bolumlerinin konuları olarak gorulmus ve kitaba alınmamıstır. Turkcenin sesleri, seslerin sınıflandırılması, ses olayları, ses kuralları, hece cesitleri, yapım ekleri, cekim ekleri, kelime turleri, yapı bakımından kelimeler gibi konular bir iktisatcıyı, bir muhendisi, bir hukukcuyu, bankacı veya turizmciyi pek ilgilendirmemektedir.
Bunların yerine kitapta, dille ortaya konulmus cesitli turler hakkında ayırıcı ve doyurucu bilgiler verilmis ve zengin orneklerle okuma, anlama, dusunme, algılama, yazma ve konusma becerisi kazandırılmaya calısılmıstır.

YOK tarafından 16’sar hafta olarak belirlenen Guz-Bahar donemleri, ara sınavlar sebebiyle bir hafta ders yapılamadıgından kitapta 15’er hafta olarak dusunulmustur. Her haftanın konusu veya konuları orneklerle anlatılmıs ve OKUMA METINLERI’yle konu pekistirilmistir. Bu metinlerde bugun kullanılmayan bazı kelimeler degistirilmis, ama yazarların uslubuna dokunulmamıstır. Alıntı metinlerin yazımlarına da bugunku yazım anlayısı ile karsılastırma yapılabilmesi dusuncesiyle mudahale edilmemistir. Ayrıca konunun daha iyi kavranması icin, ogrenmedeki psikolojik etkileri her zaman kabul edilen tablo, resim, harita gibi gorsel malzemelere yer verilmistir.

Her haftanın ikinci dersinin son 15 dakikasında ogrencinin dikkatini ve ogrendiklerini olcmek icin, her konunun sonunda yer alan sorularla sozlu veya yazılı kucuk bir sınav yapılması planlanmıstır.

Kitabın sonunda ogrenci ve ogretim elemanlarının her an kolaylıkla basvurabilmelerini saglamak amacıyla bir ek bolum olusturulmustur. Bu bolumde ogrencilere verilebilecek donem odevlerinin planları, proje olarak verilebilecek siir, hikaye ve romanların listeleri, yazım kuralları ve noktalama isaretlerinin esasları ile kitapta yer alan bazı degerlendirme sorularının cevapları bulunmaktadır.

Bugune kadar hazırlanan kitaplarda genellikle Guz donemi Turk Dili, Bahar donemi ise kompozisyon konularına ayrılırdı. Kitapta bu konuların duzenlemesi, bir hafta Turk dili, bir hafta kompozisyon dersleri seklinde yapılmıstır. Bununla, teorik konuların arka arkaya islenmesinin ogrenci uzerinde yaratacagı bıkkınlık duygusu ortadan kaldırılmaya calısılmıstır. Bir hafta Turk dili, bir hafta kompozisyon olarak islenecek dersler, ogrencinin ilgisini daha canlı tutacaktır.
Buna karsın yine yerlesik anlayısı surdurmek isteyenler, guz doneminde kitaptaki Turk dili konularını, bahar doneminde ise kompozisyon konularını takip edebilirler. Kitabın yapısı bu uygulamaya da acıktır.

Yayın Tarihi 2010-10-11
ISBN 6054117512
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.