Underground Poetix -13

Yazar: ALTIKIRKBES YAYINLARI

Underground Poetix’in 13.sayısı Dorotohy Parker’ın siirleriyle acılıyor, Virginia Woolf “hakikate en yakın sey” olarak muzikten bahsederdi, Woolf ve muzik uzerine.
Sisters of Perpetual Indulgence yani “Daimi Haz Tarikatı” ve Radical Faeries “Radikal Periler” gibi karsı-kultur hareketlerine, erkekegemen sisteme nanik yapan olusumlara egildik… Muazzam ama gosterissiz punk siirleri ile Jonny Fluffypunk ulkemize ilk ziyaretini de yapmıs bulunuyor bu sayımızda…
David Wojnarowicz uzerine Felix Guattari, Spinoza uzerine Deleuze, 13. sayının tuglalarındanken ilk dosya konumuz Natalie Purcell’ın yazıp Sakir Ozudogru’nun dilimize kazandırdıgı FEMINIZM ve PORNOGRAFI.
Ulvi Yaman, YALNIZ MASTURBASYONCUNUN BALADI METNIYLE Anne Sexton’u Turkcelestirdi.
Uzun zaman beklese de nihayet Yuksel Arslan icin Rafet Arslan’ın kaleme aldıgı “Aslan’ı sanat dunyasından kurtarmak”da 13.sayıda.
Grateful Dead, Jack Kerouac, Charlie Parker, Allen Ginsberg… “nelerden bahsediyor bu adam,” degil de kim bu Hans PLOMP, Plomp Poetix’de.
“Yurtsuzluk duygusu” ile Tom BRADLEY,
“dertler/ milk jane icin okunan dualar”la Thurston MOORE icerde yer alırken, nihayet: “Israil’in Lubnan’ı isgaline dogrudan tepki olarak 1982 senesinde kurulan Muslimgauze olarak bilinen DIY agit-ambient birimi Bryn Jones UP13’de!
Bad Religion’dan Greg Graffin’in kaleme aldıgı PANK MANIFESTOSU’da bu sayıda yer almakta.
web aleminde bilinen bir imaj var, durur durur yeniden gozebatar, David Bowie ile William Burroughs’un meshur karesidir bu, peki nedir bu fotografın hikayesi, niyedir!ı “O zamanlar 27 yasında olan David Bowie ile 60’ındaki Burroughs, yetmisli yılların Rodgers ve Hammerstein’ı, 1973’te Londra’da bir oyukta kaybolurlar…” diye baslıyor mesel, BOWIE&BURROUGHS undergroundpoetix 13’de.
SCHIZOPOP Manifesto, KIM GORDON’la Richard Kern,
“Kadınlarla Uyumak” siiriyle Kenneth Koch,
Minor Mimarlar ve Ip Cambazları: Ortak Mimari Manifesto,
detaylı hayat hikayesi, edebiyatı ve siirleriyle efsane Harold Crane bu sayının olmazsa olmazlarıyken ana dosya konularımızdan bir tanesi dusukbutceli sinema dunyasının devleri KUCHAR KARDESLER -HAYATLARI VE SINEMALARI-,
Floyd Salas’ın 1980 tarihli efsane kitabı “AM, AM HERYERDE AM -Dikizcinin Hazzı” kitabının tam cevirisi, Merve Darende’nin muazzam Amerikan edebiyatı dersi: “Mekanik Dusler: Amerika’da Pastoralin Zaman ve Mekan Bozumu”,
Chris Marker Roportajı, Vladimir Mayakovsky, Robert Frost, ve ulkemizin en kısa hikayeleri ile KISAKESUP da Underground Poetix

Cevirmen: Gonca Gulbey
Derleyici: Kollektif
Yayın Tarihi 2014-02-24
ISBN 6055150525
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 136
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 21 x 30 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.