Umut Yolcuları

Yazar: Jan Devletoglu

BOYUT YAYIN GRUBU

Umut Yolcuları, basvurularında iltica nedeni siyasi gorunmesine ragmen, gercekte ekonomik sebeplerle gelecek umudu arayan Turk multecileri.
Ilticacıların buyuk bir bolumu Turkiye’de sosyo-ekonomik ve pisikolojik nedenlerle bunalıp, yurt dısında yeni umutlar aramak icin gelisiguzel yola cıkan ve her nasılsa Ingiltere’ye ulastıktan sonra kendini siyasi iltacının kılıfına sokmayı basaran ekonomik ilticacılar.
Turkiye’nin bircok bolgesinden kopup gelerek, gelecek endisesindeki bu insanlar, Ingiltere veya herhangi bir AB ulkesinde kalabilmenin tek yolu olan BM 1951 Cenevre Sozlesmesi’ndeki siyasi iltica hakkını kullanıyor.
Bugun Ingiltere’de aileleriyle birlikte yaklasık 100 bin Turk ilticacı bulunuyor. Turkler Ingiltere Icisleri Bakanlıgı istatistiklerinde Afgan, Somali, Irak ve Sri Lankalı’lardan sonra besinci sırada yer alıyor. Ingiltere’de 1960’larda baslayan kacak Turk iscileririn huzunlu seruvenini 2000’li yıllara kadar izleyen Jan Devletoglu, Turkiye’den Ingiltere’ye ekonomik nedenlerle goc edenlerin baslarından gecen akıl almaz olayları ve sureci anlatıyor.
Onlarla konusan, dertlesen, birlikte yiyip icerk sorunlarının koklerne inmeye calısan, hem kendilerine hem de geride bıraktıkları yakınlarına ekonomik ve sosyal acıdan daha guvenli ortamlar yaratmak icin nasıl cırpındıklarını dile getiren Devletoglu, sıra dısı fotograflarla zenginlestirdigi kitabın, bilimsel bir arastırma olmaktan ziyade cesitli kurumların dikkatini cekmek uzere hazırlanmıs bir yapıt olarak tanımlıyor.

Yayın Tarihi 2002-11-08
ISBN 9755216723
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 208
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 3. Hm. Kagıt
Boyut 14 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.