Uluslararası Ibn Sina Sempozyumu Bildiriler I-II & 22-24 Mayıs 2008 International Ibn Sina Symposium

Yazar: Kollektif

ISTANBUL BUYUKSEHIR BELEDIYESI (KULTUR A.S.) YAYINLARI

“Klasik Turk-Islam kulturunde felsefe ve bilimin onde gelen otoritesi olarak kabul edildigi icin “es-Seyhu’r – reis” unvanıyla anılan Ibn Sina (980-1037) gunumuz tarihciliginin ”Islam’ın Altın Cagı” olarak andıgı medeniyet hamlesinin kurucu sahsiyetlerindendir.

Oldukca hareketli gecmis bir hayata cok sayıda eseri sıgdırmayı basarmıs olan filozofumuz, bıraktıgı felsefi ve bilimsel mirasıyla Turk-Islam tefekkur gelenegi yanı sıra Avrupa bilim ve dusuncesini de derinden etkilemistir. Latince’ye Sufficientia adıyla cevrilmis es-Sifa adlı eseri, mantık, doga bilimleri, matematik bilimler ve metafizik alanlarıyla ilgili olarak Ortacag biliminde emsali gorulmemis bir bilimler ansiklopedisi niteligi tasır.

Onun sohretini efsanelestiren oteki eseri Tıp Kanunu (el- Kanun Fi’t- Tıb) ise-unlu bilim tarihcisi Julian Hirschberg’in deyimiyle- “butun tıp alanlarını kapsayan eksiksiz bir ogretiler toplamıdır ve dunya literaturunde hemen hemen bir benzeri yoktur.

Son eserlerinden biri olan ve felsefesini en halis sekliyle temsil eden Isaretler ve Tenbihler (el-Isarat ve’t- tenbıhat) adlı eseri ise ozellikle unlu tefsir ve kelam bilgini Fahreddin Razi ile felsefe, bilim ve din alanlarının unlu ismi Nasireddin Tusi tarafından yazılan serhler aracılıgı ile butun bir Islam kultur cografyasını bir Ibn Sina Okulu haline getirmistir.

Buyuk filozofumuz Ibn Sina, 22-24 Mayıs 2008’de Istanbul’da toplanan Uluslar arası sempozyum ile bir kez daha gundeme gelmistir.

Elinizdeki kitap iki cilt halinde olup sempozyumda sunulan bildirilerin metinlerini icermektedir.

Yayın Tarihi 2008-01-01
ISBN 9944370924
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE,INGILIZCE
Sayfa Sayısı 729
Cilt Tipi Ciltli
Kagıt Cinsi Kuse Kagıt
Boyut 20 x 28 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.