Uluslar Arası Hukuk Acısından Kıbrıs Sorunu ve Avrupa Birliginin Yaklasımı

Yazar: Bahadır Bumin Ozarslan

IQ KULTUR SANAT YAYINCILIK

AB’nin sonuna yaklasımın, hukuki olmaktan uzak oldugu ve daha cok, faydacı bir mantıgın hakim oldugu gorulebilmektedir. Ote yandan Turkiye’nin bu konuda ileri surdugu idialarda ve bakıs acısında ise "hukuki" dayanarak, yeterince kullanılmamıstır. Turkiye’nin AB’ye uye olma hedefinin de bunda etkisi vardır ancak Turkiye hukukenoldukca saglam dayanaklara sahip olmasına ragmen, bu avantajını gerektigi gibi kullanmamıstır. Uluslararası iliskilerde, Kıbrıs gibi konularda iyi bir arac olarak kullanılabilecek olan hukuk, yeterince kullanılmamıstır.
Ab’ye uye olma hedefinin gercekci bir zeminden cıkıp, kara sevdaya tutulmus bir asıgın ruh hali gibi "ne olursa olsun, nasıl olursa olsun" mantıgına esir olması; Kıbrıs meselesi gibi tarihi, hassas ve son derece onemli konularda, Turkiye’yi bir cıkmazın icine sokmaktadır.
Bu durum dogal olarak, Turkiye-AB iliskilerinde AB’nin, Turk Milleti tarafından bir "sorun" olarak algılanmasına yol acmaktadır. Bu algılanmanın, akıllara su soruyu getirmesi ise gayet dogaldır ve soru(n), acil cevaba muhtactır: Ab uyeligi, Turk Milleti icin gercekci ve yerinde bir hedef midirı

Yayın Tarihi 2007-12-04
ISBN 9752551602
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 240
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.