Ulus Devletler ve Bolgecilik

Yazar: Cenk Aygul

TAN YAYINLARI KELEPIR

Kuresellesme ve yeni bolgecilik teorisyenleri bir konu uzerinde uzlasıyorlar; ulus devletlerin donemi geciyor. Kuresellesme yeni donemde ulus-otesi bolgelerin, yeni bolgecilik ise ulus-altı bolgelerin yukseldigini iddia ediyor. Tıpkı birincisi gibi, yeni bolgecilik de tarih dısı bir iddiayı siddetle savunuyor ve Avrupa deneyimlerini, butun dunya icin gecerli tezlermis gibi, tartısmadan tum dunyaya uyarlıyor.
Bu nedenle elinizdeki kitapta Avrupa’daki bolgecilik yazını elestirel bir incelemeye tabi tutulmus ve bolgelerin yukselisini acıklamak icin bir alternatif kuram gelistirilmeye calısılmıstır. Ortaya cıkan sonucun, yeni bolgecilik yazınının tersine, ulus devletlerin gucsuzlesmelerinden kaynaklanmadıgı ve tam tersine surecin Avrupa’daki buyuk devletler tarafından idare edildigi savı ileri surulmektedir.
Kitapta yurutulen tartısmaların Turkiye’de yurutulmekte olan yeni anayasa ve bolgecilik tartısmalarına da ısık tutacagını dusunuyoruz. AB politikalarının ve genisleme surecinin, emek-sermaye-ulus devlet iliskisinin ve uluslararası uretim sureclerinin bolgecilik yaklasımları ile iliskileri baglamında incelenmesi sonraki tartısmalar icin onemli bir zemin sunmaktadır.

Yayın Tarihi 2011-03-30
ISBN 6055668181
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 345
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.