Ulus-Devletin Basagrısı Ayrılıkcılık & Kanada Quebec Ornegi

Yazar: Huseyin Kalaycı

LIBERTE YAYINLARI

“Kanada gibi demokratik ulkelerin ayrılıkcı taleplerle karsı karsıya olmasından da anlasılacagı uzere, ayrılıkcılık bir demokrasi ya da adalet sorunu olmaktan cok bir milliyetcilik sorunudur. Ingiliz Kanadalılar, Quebec hareketini etnik milliyetcilik olarak tanımlayarak gayrı mesru gosterirken, Kanada devletinin butunlugunu koruma arzularını yurtseverlik olarak adlandırarak kendi milliyetciliklerini gorunmez kılmaya calısırlar. Oysa milliyetcilik sadece ayrılıkcılıkla kendini gosteren bir ideoloji degildir, bir devletin butunlugunu savunmak da en az ayrılmayı talep etmek kadar milliyetci bir tutumdur. Her ne kadar mevcut devletler kendi milliyetciliklerini daha kapsayıcı oldugunu iddia ettikleri sivil milliyetcilikle ozdeslestirip, azınlıkların milliyetciligini dıslayıcı ve ilkel sayılan etnik milliyetcilik seklinde tanımlayarak degersizlestirmeye calıssalar da hicbir milliyetcilik butunuyle sivil ya da etnik degildir.”

“Etnik ve ulusal azınlıkların ana dilde egitim, kendi gorsel ve yazılı medyalarına sahip olma gibi kulturel talepleri one cıkartmaları, azınlık milliyetciliginin kulturel temele dayandıgı gibi bir yanılsama yaratıyor. Oysa ulusal kendi kaderini tayin kulturel talep yerine en iyi demokratik talep olarak anlasılabilir. Ulusun kulturel farklılıgını koruma arzusu degil, ulusun kendini daha bagımsız bir sekilde yonetme arzusu kendi kaderini tayinin nedenidir. Kendi kaderini tayin, bir ulusun ayırt edici kulturunu muhafaza etme isteginden cok daha fazlasına isaret eder. Eger ulusal kendi kaderini tayin talebi yalnızca ulusal kulturu muhafaza etmek olsa bizzat devlet eliyle yogun bir Batılılasmayı benimseyen Turkiye ve Iran gibi ulkelerin ulus-devlet insasını acıklamak mumkun olmayabilir.”

Huseyin Kalaycı, Turkiye’de pek bilinmeyen ve hakkında hemen hemen yazılı hicbir kaynagın bulunmadıgı, ama icerdigi sorun nedeniyle Turkiye’yi cok yakından ilgilendiren bir konuya el atıyor. Quebec Sorunu’nu kulturel ya da etnik olmaktan cok siyasi bir sorun olarak ele alan bu calısmanın literatur icin bir diger onemi de yerlesik demokrasi, liberalizm, milliyetcilik, cokkulturculuk ve federalizm kuramlarının “veri” olarak kabul edilen bazı tespitlerini/inanclarını yıkmasıdır. Cok zengin kaynakcası ile yogun bir calısmanın urunu oldugu belli olan ve orijinal konusuyla Turk siyaset bilimine bir katkı ozelligi tasıyan Ulus-Devletin Bas Agrısı: Ayrılıkcılık adlı eser aynı zamanda duzgun ve akıcı Turkcesiyle her turlu ovguyu hak ediyor.

Yayın Tarihi 2010-04-30
ISBN 9756201619
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 479
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.