Ulus-Devlet ve Kuresellesme Kıskacında Demokrasi ve Hukuk Krizi

Yazar: Umit Kardas

ILETISIM YAYINLARI-KELEPIR

Kuresellesme, ulus-ustu bir butunlesme sureci: Uniter devlet bir yandan ulus-altı duzeyde bolgesellesirken diger yandan ulus-ustu duzeyde butunlesmeye dogru gidiyor. Devletler ve toplumlar arasındaki iliskiler hızla gelisiyor, baglantılar karmasık hale geliyor. Boylece bolgesellesme ve kuresellesme iliskisi, uniter devletin bicim degistirmesine yol acıyor.
Tum bu gelismeler yasanırken ote yandan ulusal ve uluslararası guclerin, sureclerin yarattıgı sorunlar da yakıcı sekilde ortada duruyor. Hem ulus-devlette hem de uluslararası sistemde bir demokrasi ve hukuk krizine yol acan bu durum demokratik degerlere dayalı, hukukun ustunlugunun herkes tarafından kabul edildigi bir dunya duzeninin insası konusunda dusunmeyi ve tartısmayı zorunlu hale getirmis durumda.
Umit Kardas, uluslararası sistemde ve Turkiye’de var olan demokrasi ve yargı krizini ele alan yazılarında tum bu duzlemler uzerinden hareket ediyor.
Buyuk kısmı hem dunyayı hem Turkiye’yi yeniden ve dogru anlamlandırmak icin mutlaka yuzlesilmesi gereken zihin acıcı sorular soruyor, cozum onerileri ortaya koyuyor. Sozunu demokrasi, insan hakları ve hukuk “icinden” soyleyen, var olan carpıklıklara dikkat ceken bir calısma…

Yayın Tarihi 2010-10-07
ISBN 9750508080
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 253
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.