Uc Harfli Kelime Ask

Yazar: Kollektif

SIREN YAYINLARI

Neil Gaiman, Ursula K. Le Guin, Margaret Atwood, Douglas Coupland, Hari Kunzru, Jonathan Lethem, Jeanette Winterson ve Leonard Cohen’in de aralarında bulundugu cagımızın yeni ve sıradısı kalemleri, bu bastan cıkarıcı etkisi tartısılmaz koleksiyon icin ozel olarak yazdıkları ask mektuplarıyla bir arada.
Kırk seckin yazarın mektuplarıyla; yer yer acı ve kalp kırıklıgı ekseninde, bazen ironik ve komik yaklasımlarla, bazen de bir cocuk saflıgı ve naifligiyle askın ve sevginin zamanımızdaki tum acılımları karsınızda.
Gulumseten, yurek burkan, umutlandıran ve umitsizlige surukleyen o uc harfli kelime: ASK
‘‘Derler ki, insan asık oldugunda, gundelik dunyanın yanında ilerleyen yeni bir paralel evrene girermis. Baska hic kimsenin giremeyecegi kucuk bir evrenmis bu; iki kisilik bir ulke, ozel, fanus gibi korunaklı, hic bitmeyen bir esprinin icinde yasarmıscasına mutlu. Ama bence bu dogru degil. Bence gercek evren, ask bitince patlayarak sacılan tehlike; insanın dunyası yıkılıp tutunacak bir dalı kalmadıgında ortaya cıkan gerceklik. Ben simdi bu gercekligin icindeyim. ’’
‘‘Bu kadar cabuk yazmanın en kotu tarafı, yazacak hicbir sey olmaması – bir yandan da cok sey olması! Tek bir gecenin ardından butun cografyamı altust ettin. Metroda eve donerken bile hissettim bunu; yolcular buyuleyici gorunuyor, icimi sızlatan dokunaklı oykuler anlatacak gibi duruyorlardı. Bana baktılar hep, biliyor musunı Ustum basım biraz dagınıktı tabii (senin sucun!) ama bunun dikkat cektigini dusunmuyorum. Baska bir halim vardı. Tatminle, insanı isyan ettiren bir kendinden memnuniyetle dolup tasıyordum. Kendimle karsılastırdıgımda sefil haldeydi diger yolcular. Renkler bile degismisti. ’’
‘‘Sensiz usuyorum Jean. Sende benim dengemi bozan ne varsa, onu istiyorum simdi.
Her gun bir digerinin aynısı. Bazen bu mektup kagıdına bagırmak veya onu yalamak, cignemek istiyorum. Kendi zayıflıgımı yok etmek istiyorum.
Kalemi ikiye kırıp camdan atmak istiyorum. ’’
Sozcuklerle her sey mumkun cunku.
Sozcuklerle, en atesli arzularımız bile tatmin edilebilir.

Cevirmen: H. Sıla Okur
Yayın Tarihi 2008-01-24
Orjinal Adı Four Letter Word
ISBN 6050015041
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 240
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 20 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.