Turkler / 21 Cilt

Yazar: Kollektif

YENI TURKIYE YAYINLARI

Buyuk Turk tarihcisi Zeki Velidi Togan, disi Bozkurt tarafından beslenen ilk Turk’un Tanrı daglarının guneyinde dunyaya geldigini soyler. Bu konuda Gokturklere ait oldugu dusunulen Ergenekon Destanı, aslında butun Turklerin tureyisi ve yayılması ile ilgili kabul edilebilir.
Turkler, dunyanın en eski kultur ve medeniyetlerinden birine sahiptir. Binlerce yıllık Turk tarihinin baslangıc noktasını tespit etmek kolay degildir. Arkeolojik ve antropolojik arastırmalar neticesinde ortaya cıkarılan, milattan once 4000 yıllarına kadar inen ve Orta Asya’nın en eski kulturu olan Anav kulturunun Proto-Turklerle ilgili olması ihtimali yuksektir. Devirler yakınlastıkca, Kelteminar ve Afenesevo (M.O. 3000), Andronova (M.O. 1700), Karasuk (M.O. 1200), Tagar ve Tastık (M.O. 700) kulturlerinin Proto-Turklerle ilgisi daha acık bir sekilde ortaya cıkmaktadır. Basta Pazırık ve Issık kurganlarındaki arkeolojik buluntular olmak uzere bu konuda cok cesitli bilimsel deliller mevcuttur.

Diger taraftan, yapılan son arastırmalar neticesinde, M.O. VII. yuzyılda tarih sahnesine cıkan Sakalar/Iskitler’in bir Turk Imparatorlugu oldugu gorusu agırlık kazanmaktadır. Ancak, M.O. 318-M.S. 216 tarihleri arasında besyuz yıl hukum suren Buyuk Hun Imparatorlugu’nun ve Cin kaynaklarına gore kesinlik kazanan ondan onceki Proto-Hunların Turklugu konusunda dunya bilim aleminde pek fazla bir tereddut kalmamıstır. Buyuk Hun Imparatorlugu, Batı Hun Imparatorlugu ve ozellikle Avrupa Hunları batılı tarihciler tarafından da genis sekilde incelenmistir. Buyuk Hun Imparatoru Mete Han (destanlara gore Oguz Kagan) ve Avrupa’yı yıllarca titreten buyuk Turk Hakanı Atilla’nın hikayesini herkes bilmektedir. Avrupa Hunları, sebep oldukları kavimler gocu neticesinde dunya tarihini degistirmislerdir.

Yayın Tarihi 2002-10-30
ISBN 9756782331
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 21000
Cilt Tipi Ciltli
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 20 x 28 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.