Turkiye Turizm Cografyası

Yazar: Prof. Dr. Hayati Doganay

PEGEM AKADEMI YAYINCILIK

Turkiye Turizm Cografyası, universite cografya ogrencilerine yonelik olarak hazırlanmıs bir ders kitabıdır. Ancak Turkiye icin cok onemli bir hizmet sektoru olan bu alanın tanınması, tanıtılması ve degerlendirilmesi konusu degisik bilimsel alanları da yakından ilgilendirmektedir. Eserin fikir yapısının, bunlara da cografi bakıs acısıyla farklı bir ufuk acacagı inancındayız.

Calısma, genis bir giris ile birlikte, baslıca uc bolumden olusturulmustur. Sınıflama ve terminolojik kapsam, turizmin dunya ve Turkiye’de ozetle tarihcesi, konaklama tesislerinin dagılısı, ulkemize turist gonderen baslıca ulkeler ve Turkiye’nin turizm stratejileri giriste ele alınan baslıklardan bazılarıdır.

Calısmanın birimci bolumunde, Turkiye turizmini etkileyen dogal ve beseri kokenli cografi faktorler ayrıntılı olarak islenmeye calısılmıstır. Turkiye’nin konumu, sınırları, komsuları, demografik nitelikleri, kentlesme sureci ve dogal cevre etmenlerinin her biri ile turizm arasındaki etkilesim ele alınmıstır.

Ikinci bolumde,Turkiye’nin dogal kokenli turistik kaynakları; dagılısları, olusumları, potansiyeli ve sorunları islenmistir. Magaralar, travertenler, daglar, kıs turizmi merkezleri, koruma statulu alanlar, kıyılar, goller ve termal turizm alanları bu bolumde yer verilen baslıca kaynaklardır.

Kitabın ucuncu bolumu ise Turkiye’de turistik yorelerin cografi dagılısı ile ilgilidir, Turkiye turizminin belli baslı sorunlarına da deginilen eserin ekinde bir de turizm terimleri sozlugu yer almaktadır.

Yayın Tarihi 2013-11-01
ISBN 6053646211
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 480
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.