Turkiye’nin Yakın Tarihi

Yazar: Prof. Dr. Ilber Ortaylı

TIMAS YAYINLARI

"Osmanlı Imparatorlugu gurultuyle ve aniden ortadan kalktı. Buyuk imparatorluklar artlarında uc-bes yıllık degil, yuz yıllık sancılar bırakır."
"Ittihatcılar vatanseverdi, bu onların hem gucuydu, hem de hatalarının bir nedeni…"
"Turk toplumu yeryuzu tarihinin en buyuk devrimini yasayan yerkurenin devlerine karsı varlık mucadelesi vermistir."
"1924 Anayasası hem bizim tarihimiz hem de yakın tarih icin Balkanlar Dunya Savası’ndaki agır hatalar ve bos ozlemler sebebiyle, Ikinci Dunya Savası’na ihtiyatla yaklasılmıstı."
"6-7 Eylul olayları, Varlık Vergisi ile birlikte yakın tarihin en buyuk sorun cıkaran iki tertibidir. Tertiplerin akısına sorumlular bile hakim olamamıstır."
"Yassıada durusmaları hicbir hukukcunun onaylayamayacagı bicimdeydi."
"Turkiye anayasaları boyuna yenileniyor. Yenilenmeyen politikanın orgutlenme bicimi ve egitimidir."
***
Turkiye’nin onde gelen tarihcilerinden Ilber Ortaylı Turkiye’nin gundeminden dusmeyen anayasa tarihimizden secimlere, Birinci Dunya Savası’nın acı sonuclarından Ikinci Dunya Savası’ndaki denge politikasına, Enver Pasa’nın komutanlıgından Ismet Inonu-Adnan Menderes catısmasına, komsu ulkeler Irak, Suriye, Iran iliskilerinden Abd, Rusya ve Avrupa Birligi politikasına, askeri darbelerden egitim sistemimize kadar bircok konuda yakın tarihimizin donum noktalarını farklı bir bakıs acısıyla ve sıra dısı analizleriyle ele alıyor.
Turkiye’nin Yakın Tarihi 20.yuzyılda Turkiye’nin gecirdigi degisimin arka planını merak eden okurlar icin kacırılmaması gereken bir kitap.

Yayın Tarihi 2015-04-01
ISBN 6051143163
Baskı Sayısı 18. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 240
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.