Turkiye’nin Donusum Yılları & Yeniden Ogrenme Zamanı

Yazar: Isın Celebi

ALFA YAYINLARI

Devletin ust katlarında agır gorevler ustlendikten sonra anı yazmak; yuzlesmeyi, hesaplasırken hesap vermeyi, yargılarken yargılanmayı goze almaktır. Hic de kolay degil. Sokrates’i de seveceksiniz, Aristoteles’i de. Ama dogruyu/gercegi daha cok seveceksiniz. Hem akıl ister, hem de yurek ister bu caba. Akıl ister; size karsın dogruyu/gercegi carpıtmadan, egip bukmeden yansıtmak icin. Yurek ister; deger yargılarında yansız, nesnel, durust olmak icin. Bastan sona okudugum yapıtında sayın Dr. Isın Celebi bunları basarmıs, kutlanası bir belgeyi tarihimizin bellegine armagan etmistir.

– Prof. Dr. Sami SELCUK -Eski Yargıtay Baskanı, Bilkent Universitesi

Turkiye’nin Donusum Yılları cok onemli bir kitap. Turkiye’nin gecirdigi ekonomik krizleri, donemin global ve Turkiye iktisat politikalarını cok gercekci bir sekilde anlatıyor. 2008’den beri yasanan Amerika ve Avrupa krizlerinin aslında Turkiye’de daha onceden yasandıgını goruyoruz. Bu konuda yazarın daha once acıkladıgı gorusleri dogru cıktı. Bu kitap gercekleri goremeyenlerin de hatalarını gozler onune seriyor. Bu durum 2008 krizini asmak icin yapılan calısmalardan acıkca anlasılıyor. Global krizin sonuclarını, sonrasını, yeni ekonomik ve finansal yapının nasıl gelisecegini merak edenlerin, Turkiye’nin bu surec icindeki rolunu anlamak isteyenlerin okumasının sart oldugu bir kitap… Kutlarım.

– Prof. Dr. Sebnem Kalemli-Ozcan, MARYLAND Universitesi, ABD

1983-1991 donemi, Turkiye’nin ekonomik, sosyal ve siyasal hayatında gercekten onemli donusum yıllarıdır. Ozellikle ekonomik alanda, ithal ikamesine dayanan, otarsik, ice donuk, devletci ekonomiden, dunya ekonomisi ile butunlesmis serbest piyasa ekonomisine gecilmis olması, gercek bir devrimdir. Dolayısıyla bu donemde onemli siyasal mevkilerde bulunmus ve ekonomi politikalarının olusumuna buyuk katkı saglamıs olan Sayın Isın Celebi’nin, bu donusume iliskin analizleri ve gorusleri buyuk deger tasımaktadır. Ote yandan Turkiye, bu ekonomik donusumu gerceklestirirken, siyasal alanda gercek bir hurriyetci demokrasinin pekismesini ya da kurumsallasmasını saglayamamıstır. Celebi’nin bu konudaki gorus, elestiri ve onerileri de suphesiz tartısılmaya deger niteliktedir.

– Prof. Dr. Ergun Ozbudun -Istanbul Sehir Universitesi

Yayın Tarihi 2013-03-22
ISBN 6051066738
Baskı Sayısı 6. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 592
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.