Turkiye’de Yerel Secimler

Yazar: Ali Esref Turan

ISTANBUL BILGI UNIVERSITESI

Turkiye’de bugunku anlamıyla yerel yonetim 19. yuzyılda ortaya cıkmıs, ilk belediye baskanlıgı 1854 yılında Istanbul’da kurulmustur. Baslangıcta yerlesim bolgelerinin imarı ve bayındırlıgı olarak algılanan yerel yonetim, 20. yuzyılın sonlarına dogru demokratik bir surec olma niteligi de kazanmıstır.
Ote yandan, Cumhuriyet’in ilk yıllarından gunumuze kadar gecen bu surecte, merkezi ve yerel yonetimler arasındaki denge secim donemlerinin siyasi ve dusunsel ortamına gore sekillenmis, yerel yonetimin merkezle iliskisinin ne derecede ozerk veya bagımlı olacagı bu cercevede belirlenmistir.
Yayınlarımız arasında daha once Turkiye’de Secmen Davranısı adlı eseri cıkmıs olan Ali Esref Turan, Turkiye’de Yerel Secimler adlı calısmasında Cumhuriyet’in kurulus yıllarından itibaren yapılmıs yerel secimleri incelerken, yapılan yasal duzenlemeleri ve mevzuat degisikliklerini takip ederek, yerel yonetimlerin islevsel ve tarihsel donusumunu ve bugun gelmis oldugu noktayı degerlendiriyor. Bunu yaparken de, secim oncesi siyasi ortamı, partilerin siyasi iletisim bicimlerini ve secimlerden sonraki durumu toplumsal ve tarihsel cercevede ele alıyor. Butun bu degerlendirmeleri konuyla ilgili kaynaklardan, istatistiklerden ve son yıllarda sıkca basvurulan kamuoyu arastırmalarından yararlanarak yapan Turan, Cumhuriyet’in kurulusundan baslayarak 2004 yerel secimlerine uzanan surec icinde her donemin toplumsal ve siyasal kosullarını irdeleyen genis bir tablo cizerken, yerel secimlere iliskin saglam verilere dayalı ayrıntılı dokumler de veriyor.

Yayın Tarihi 2008-03-18
ISBN 6053990260
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 410
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 19 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.