Turkiye’de Sol Akımlar 1908-1925 Cilt:1

Yazar: Mete Tuncay

ILETISIM YAYINLARI

Ilk donem Osmanlı-Turkiye sol hareketi, 1908’de kurulan mesruti monarsinin verdigi sınırlar icinde cesitli etnik-dini kimliklerin bir arada bulundugu, "enternasyonalist” bir ruhla bicimlendi. Bu ruh,1908’den Ittihat ve Terakki iktidarına, milli iktisat politikalarından Birinci Dunya Savası’na ve savas kosullarıyla bicimlendirilmis bir ulus-devletin kurulus evresine cesitli sarsıntılarla nakloldu. Bu surecte enternasyonalist isci orgutlerinden millici “komunist” orgutlere ve partilere uzanan bir degisimden soz edilebilir.

Bu donemin tarihi bugune kadar genellikle milli komunist hareketle, milli hukumetin iliskileri ekseninde yazılageldi. Mete Tuncay bu arastırmasında, “sosyalizm cereyanı”nın kendine ozgu refleks ve hareketlerini, imparatorluktan ulus-devlete gecis surecinde ele alıyor. Selanik Isci Federasyonu’ndan Osmanlı Sosyalist Fırkası’na, Istirakci Hilmi’den Mustafa Suphi’ye sol hareketin panoramasını gozler onune seriyor. Gunluk gazeteler, hatıralar, mektuplar, mahkeme kayıtları ve parti arsivleri, yalnızca orgut
ve partilerin degil insanların da gercek birer aktor olarak icinde yer aldıgı bu arastırmanın zeminini olusturuyor.
1967’deki ilk basımından bugune, gerek Osmanlı’nın son donemi gerek Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki tartısmalar icin kendi alanında temel referans eser haline gelen Turkiye’de Sol Akımlar 1908-1925’i okurlarımıza sunmaktan gurur duyuyoruz.

Yayın Tarihi 2009-11-05
ISBN 9750507113
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 1024
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.