Turkiye’de Islamcılık ve Ozelestiri

Yazar: Hamza Turkmen

EKIN YAYINLARI

Ideolojilerin bittigi tezi, neo-liberal kultur atlasında yer alan bir iddia. Boyle bir soylemin cemberinde yapılan Islamcılık tartısmaları, genellikle Islam’ı ve Muslumanları anlatmaktan cok, Islam’ı ve Muslumanları kendi anlam egrisinde konumlandırmayı ve yeniden bicimlendirmeyi amaclıyor. Bu calısmalar vakıayı tanımaya ve anlamaya degil, tanımlamaya ve yonlendirmeye calısıyor.

Fıtratımızla ve esyanın tabiatıyla barısık bir esenlik ve adalet iklimine ihtiyacımız var. Caga fıtratla barısık yeni bir insan/toplum modeli ve ogutlenme bicimi armagan edebilmeliyiz.

Turkiye’deki Islami uyanıs sureci kur’an merkezli bir bicimlenmenin yolunu actı; ama bu surecte yeterli bir Islami orneklik ve toplumsal model olusturulmadı. Turkiye’deki tevhisi dusuncenin bicimlenme ve hayata mudahale etme surecinde dokulenler de, kusenler veya ice kapananlar da oldu, istikametini koruyanlar ve kendini yenileyenler de… Tum zaaf ve kazanımlarla birlikte bu surec, yakın tarihten ders cıkartacaklar icin cok onemli tecrubi veriler sunmaktadır. Bize dusen; gecmis hatıralarla ve tartısmalarla cakılıp kalmak degil, elde edilen cok degerli kazanımlarımızdan hareketle gelecegimizi tasavvur ve insa etmenin temellerini olusturmaktadır.

Yayın Tarihi 2014-03-18
ISBN 9758507542
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 288
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.