Turkiye’de Din Egitimi

Yazar: Prof. Dr. Halis Ayhan

DEM YAYINLARI

Her toplum degisme surecine tabidir.Bu degismeyi nitelik ve nicelik bakımından baslatan ve sonuclandıran baslıca faktorleri egitim ve ogretim olusturmaktadır. Egitim toplumdaki degismeleri, amaclar ve isleyisler bakımından etkilenmekte ve degisiklige ugramaktadır. Egitimin butun alanları icin gecerli olan bu esaslar din egitimi ve ogretimi icin de gecerlidir. Fert ve toplum hayatında boylesine onemli olan bir konu aynı zamanda siyasi ve ideolojik yaklasımların da temel konusunu olusturmaktadır.

1920’den 1998’e gelinceye kadar, Turkiye’de din egitimi sorununun yeterli ilgiyi gormedigi, yeteri kadar bu meselelere imkan ve zaman ayrılmadıgı ileri surulemez. Ancak din egitimi, ve ogretimi alanında yapılan yapısal ve islevsel calısmalara bakıldıgında, siyasi ve ideolojik yaklasımların agırlık tasıdıgını goruyoruz. Halbuki egitime ve ozellikle din egitimine siyasi anlayıslara gore cozumler uretmek yerine, dinin fert ve toplum hayatındaki vazgecilmez yerine, Islam dininin, milletimizin, kultur ve medeniyet hayatındaki etkisine yalnız tarihi acıdan degil, aynı zamanda gunumuzdeki islevine gore bakmak ve ona gore orgun ve yaygın egitimdeki yerini belirlemek daha gercekci bir yaklasımdır.

Cumhuriyet tarihimiz boyunca din egitimi ve ogretimi alanında yapılan calısmalara tarihi seyri icinde ve gunumuzdeki sorunlara gore baktıgımızda siyasi ve ideolojik anlayısların one cıkmasına ragmen, iyi niyetlerle, dinin dogru ogretilmesindeki arayıs ve uygulamaların oldugunu da goruyoruz. Ancak din egitimi ve ogretimi konularındaki bilimsel calısmaların yetersizligi, tecrube birikiminin saglanamayısı sonucunda, olumsuz uygulamalar da gorulmustur.

Yayın Tarihi 2014-04-04
ISBN 9756324073
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 600
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.