Turk Toplumunda Zazalar ve Kurtler

Yazar: Prof. Dr. Orhan Turkdogan

CIZGI KITABEVI

"Turk toplumunun, gunumuz dinamik yapılasmasından biri de, gozlendigi uzere, asiret-kabile yapılasmaları ve bunların Zaza-Kurt biciminde algılanmaları gercegidir. Bu olusum, Parlamentoda, iletisim organları ve akademik cevrelerde her vesile ile gundeme gelmekte, tek yonlu sartlandırma ve imaj olusturmak suretiyle, gercekler dıslanmaktadır. Bu arastırmamız, J. J. Rousseau’nun da belirttigi gibi: ‘Hepimiz, musiki notaları gibi birbirimizden farklı olsak bile, yine birbirimiz iciniz’ gercegini bir kez daha ortaya koymaktadır".
Orhan Turkdogan

Turk Toplumunda Zazalar ve Kurtler, uzun yıllar suren katılımcı gozlem ve gorusme teknikleri ve yerinde inceleme metoduna dayalı bir alan arastırmasıdır. Sahasında bir ilk olma ozelligini de tasıyan bu calısmasında Turkdogan, gunumuzde etnisite bilincinin dinamiklik kazandıgı Dogu ve Guneydogu bolgelerimizdeki etnik-kulturel yapılasmalar ısık tutuyor. Zaza ve Kurtlerin dil ve kokenlerine dair kalıplasmıs soylemlerin dısına cıkarak dikkat cekici bir tablo olusturuyor. Zazalar ve Kurtler olmak uzere baslıca iki sutuna dayanan bu tabloda; her iki grubun inanc sistemlerinin, Alevi ve Sunni tarzında bir ayrısıma yoneldigi gorulur. Bu nedenle, yurutulecek toplumsal teshis ve tedavi icin atılacak ilk adım, bu etnik grupların kimliklerinin saptanmasıdır ve eser bu amacı gerceklestirmeyi hedeflemektedir. 

Etnik farklılıkların, milletlesme olgusuna dayalı bir butunlesme saglaması yonunde kanalize edilmesi gerektigini vurgulayan Turkdogan, eserde bolgenin kalkınması ve sorunları karsısında neler yapılabilecegine dair oneri ve cozum yolları da sunmaktadır.

Yayın Tarihi 2015-06-04
ISBN 6059108539
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 608
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.