Turk Romanında Mutareke Istanbul’u

Yazar: Tamer Erdogan

KANAT KITAP

"Bir sabah Mutareke haberi, Istanbul ufuklarında top gibi patladı. (…) O gun mutereddit eller evvela birkac bayrak astı. Ogleye dogru Beyoglu, bastan basa gelin gibi donandı."

"Sokaklar o kadar sessiz, herkesin yuzunde kendini ta icine cekmis oyle somurtkan, oyle ketum bir sey var ki! Halk o kadar harpten bıkmıstı. Nicin simdi sevinmiyorı Harpte akan beyhude kanları mı, yoksa Mutarekenin Istanbul’da karıstıracagı, sacacagı dahili cirkefi, desilecek eski, kokmus yaraların akıtacagı cerahati mi dusunuyorı"

"Sehir, hic de bıraktıgım sehir degildi. Bana insanlar degismis, evler, sokaklar ihtiyarlamıs, yıpranmıs gibi geldi. Daha sonraları Istanbul sokaklarının cazibesinin bir tarafını yapan satıcı seslerinin bile eski satıcı seslerine benzemediklerini fark ettim."

Mutareke’yle birlikte Istanbul, bes yıl boyunca isgal altında kaldı. Bu bes yıllık donem, Turk romanında nasıl yer bulduı Tamer Erdogan, o yılların havasını teneffus etmis yazarların romanlarına yansıdıgı sekliyle Mutareke Istanbul’unu inceliyor:

Ercument Ekrem Talu, Halide Edip Adıvar, Salahaddin Enis Atabeyoglu, Yakup Kadri Karaosmanoglu, Agah Sırrı Levend, Mehmet Rauf, Peyami Safa, Mithat Cemal Kuntay, Sukufe Nihal Basar, Hilmi Ziya Ulken, Cevdet Kudret Solok, Ahmet Hamdi Tanpınar, Kemal Tahir, Munevver Ayaslı, Iskender Ohri.

Yayın Tarihi 2005-09-30
ISBN 9758859277
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 209
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.