Turk Ocagı’ndan Turkiye Komunist Partisi’ne Mustafa Suphi

Yazar: Turhan Feyizoglu

OZAN YAYINCILIK

Mustafa Suphi, 9 Temmuz 1882 tarihinde, Giresun’da dogdu. Paris’te Siyasal Bilgiler okudu. Bitirme tezinin konusu, "Tarım Kredi Kooperatiflerinin Durumu ve Gelecegi" idi. Okulu bitirdiginde, Fransızcanın yanında Arapca ve Farsca da biliyordu.
Mezuniyetten sonra Turkiye’ye dondu cesitli okullarda iktisat konulu dersler verdi. Birinci Dunya Savası’nın patlak verdigi yıllarda siyasi yazılar yazmaya basladı. Ittihat-Terakki’ye katıldı ancak muhalif yazılarından dolayı bu parti iktidarı doneminde Burhan Felek, Refik Halit Karay, Osman Cemal Kaygılı, Dr. Rıza Nur, Halil Edip gibi donemin muhalif gazetecileriyle birlikte 15 yıllık bir surgun hayatı icin Sinop’a gonderildi.
Mustafa Suphi ve arkadaslarının Sinop zindanlarından kacısı filmlere konu olabilecek niteliktedir. Kacıs sureci Rusya topraklarında sonlandı. M. Suphi Batumda bulundugu sırada Osmanlı-Rus savası basladı ve bu savasla birlikte Carlık yonetimi tarafından diger Turklerle birlikte tutuklanarak ozel bir bolgeye surgune gonderildi.
Komunizmle ve Komunistlerle karsılasması ise bu surgunde Kazan Turkleriyle tanısmasından sonradır. Bu surec aynı zamanda Turkiye Komunist Partisi’nin de kurulus surecidir.
T. Feyizoglu bu kitabında; Sultan Galiyef, Molla Nur Vahidof, Burhanof, Mansurof, Maksudof, Kazakof gibi isimlerin o donemde M.Suphi ile birlikte yaratmaya calıstıgı "Turk Sosyalizmi" – "Islam Sosyalizmi" gibi bagımsız kavramların izini suruyor ve
M. Suphi’nin biyografik yasamoykusunu, Turk-Turkiyeli Komunistlerin varolma mucadelesinin detayları ile butunlestirerek gunumuze tasıyor.

Yayın Tarihi 2007-05-09
ISBN 9944143042
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 264
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.