Turk Kulturunde Lokman Hekim

Yazar: Prof. Dr. Ali Haydar Bayat

TURK DUNYASI ARASTIRMALARI VAKFI

Islam dunyasının efsanevi sahsiyetlerinden biri olan Lokman’ın kisiligi binlerce yıllık donem icinde yoreye ve doneme gore degisikliklige ugramıstır. Kur’an-ı Kerim’de hakim / filozof / bilge bir kisi olarak zikredilmesine mukabil tarihi kaynaklarda, sark, folklorunda kahraman, bilge, tabib gibi degisik kimliklerle karsımıza cıkmakta; Sumer medeniyetinde Nuh’un babası Suruppak, Yunanlıların Aesopos’u, Yahudilerin Lubat’ı, Aramilerin Ahikar’ı, Bizansın Planudes’i gibi tarihi sahsiyetlerle aynilestirilmektedir.
Lokman, Islam dunyasının dini ve edebi kaynaklarında yer aldıgı gibi Turk kulturunde onemli bir tutmaktadır. Dini eserlerimizde bilge bir kisi olarak anılmasına mukabil, edebiyatımızda ve folklorumuzda bu bilgeligi yanında herdin caresini bulmus buyuk bir tabib olarak veya genel anlamda doktor karsılıgı olarak kullanılmıstır.
Biz bu calısmamızda ulasalbildigimiz genis bir literatur ısıgında Lokman’ın gercek kimligini ortaya koymaya calısarak; onun soyledigine inanılan sozleri, etrafında olusan fıkraları, bilgeligi ile tabibligini ele alan, Turk Divan ve Halk siirinden sectigimiz ornekleri belirli tasnife tabi tutarak bir araya getirmis bulunuyoruz.
Prof. Dr. Ali Haydar Bayat
(Onsoz’den)

Yayın Tarihi 2000-12-30
ISBN 9754981426
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 136
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.