Turk Islam Edebiyatı

Yazar: Alim Yıldız

RAGBET YAYINLARI

Islam’ı kabul etmis olan milletlerin, ozellikle de Arap, Iran ve Turklerin, edebiyatlarında ortak olan kultur ve edebiyatlarından olusan "ortak islami konular"dır. Araplar, Irarnlılar ve Turklerin, millet olarak, Islam oncesi kendi milli duygu, dusunce ve yasayıslarıyla olusan milli kultur ve edebiyatları var idi. Her biri ayrı ayrı milli his, dusunce ve kultur cercevesinde olusan, kendi orf adet, ve gelenekleri etrafında meydana getirilen, kendilerine ozgu ve mustakil bur kultut ve edebiyata, henuz safiyetlerini devam ettiren bir dile dahip idiler.
Tarihen sabittir ki, sosyal bir varlık olan insanın, tek basına degil, toplum icinde yasaması, hayatını devam ettirme ve her turlu ihtiyacını icinde yasadıgı toplum bireyleriyle ortaklasa gidermesi ve temini zorunludur. birylerin olusturdugu toplumlar, bir yandan maddi ve sosyal hayatlarını devam ettisrirken, diger yandan tarihlerine mensup oldukları milli dil, milli kultur ve milli edebiyatlarıyla da ma’nevi hayatlarını devam ettirirler. henuz dil, kultur ve edebiyatta ortaklık yok, belki benzerlik vardır.
Miladi 610 yılından itibaren once cahiliye bataklıgında bogulmak uzere olan Arapları, sonra komsular olan Iranlıları, X. yuzyıldan itibaren de Turkleri kanatları altına alarak himaye etmis , onlara mutluluk yolunu gostermis olanların dil, kultur ve edebiyatlarının ortak yanlarını birlestirrek ortaya yepyeni bir ortak kultur ve medeniyet koymustur. Bunun adı Arap Islam Edebiyatı, Iran Islam edebiyatı ve Turk Islam Edebiyatı’dır.

Yayın Tarihi 2010-11-01
ISBN 6054074051
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 440
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.