Turk Halk Muziginde Turler

Yazar: Yrd. Doc. Dr. Sertan Demir

USAR

Tur, sadece Turk halk muzigi icin degil; muzigin ve sanatın tum alanları icin incelenmesinin gerekli oldugu bir konudur. Mesele hakkında fikir ileri suren arastırmacıların buyuk bir kısmı ne yazık ki muzik sanatı ile ilgilenen sanatcılar veya muzik bilimi ile ilgilenen bilim insanları degildir. Bu ,muzikte tur kavramının, muzikal yonu arka planda kalması sonucunu dogurmaktaydı.
Tur tanımı yapıldıktan sonra, alanın turlerinin belirlenmesi, sanat dallarının aynı zamanda onemli birer de bilim dalı olarak incelenmesine katkı saglayacaktır.

Bu bakıs acısıyla, Turk halk muziginde turlerin belirlenme calısması, simdiye kadar ciddi bir bicimde ele alınmamıstır. Genel olarak tur, tip, tarz, uslup, tavır, nev, cins gibi ifadeler birbirine girift bir halde; bir paragraf hatta bir cumle icerisinde aynı konudan, hem tur hem tip olarak bahsedilmis incelemeler ve degerlendirmeler karsımıza cıkmaktaydı. Bu farklı adlandırmalar ile nelerin kastedildigi neredeyse anlasılmayacak kadar icinden cıkılmaz bir konu idi.
Bu yaklasımlardan yola cıkılarak calısmamızı “Turk Halk Muziginde Turler” olarak adlandırıldık.

Yayın Tarihi 2014-01-20
ISBN 6058684843
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 176
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.