Tuhfetu’l-Umera ve Minhatu’l Vuzera – Siyaset Ahlakı

Yazar: Abdusselam El-Amasi

BUYUYENAY

Siyasetname klasiklerinden olan Tuhfetu’l-Umera ve Minhatu’l Vuzera-Siyaset Ahlakı, tek nushası Ingiltere British Library’de bulunan bir eser olup, bu bakımdan hem aslıyla, hem gunumuz Turkcesiyle “eve donen bir kitap”tır.
Devlet baskanlıgının gerekliligi, secimi, baskan olma ilkeleri, baskanda ve yardımcılarında bulunması gereken nitelikler, askerlerin ve devlet gorevlilerinin davranıs kuralları Siyaset Ahlakı’nın isledigi konular arasında. Bu yonuyle eser bir ahlak kitabıdır aynı zamanda. Teorik kurallar ve dusuncelerin yanında pratige-uygulamaya iliskin ornekler, konu ile ilgili gecmis devlet yoneticilerine iliskin hikayeler, bilgelerin sozleriyle birlikte eseri gunumuz siyasetine tasıyor. Siyasetin insan kaderini, toplumların gelecegini belirledigi gerceginden hareketle, haksızlıkların derinlestigi, adaletsizligin, siddetin ve zulmun bir davranıs kuralı haline geldigi dunyamıza esaslı bir teklif sunmakta: Adalet. Butun erdemlerin disipline edici temel ilkesi ve adeta oksijeni olan adaleti. Ve adaletle gerceklestirilmesi gereken merhamet, cesaret, comertlik, sevgi… gibi nice erdemlerin yonetimler yoluyla hayat bulması. Bir kandil olup insan ve toplum hayatını ısıtması, dunya mulkunu aydınlatması. Bu kandilin aydınlatmadıgı butun sahte aydınlıkların zulme, haksızlıga, siddete hizmet ettigini gostermesi.

Hem siyasetciler, hem de siyasetin uygulamalarına muhatap olan butun insanlara seslenen eser asgari olandan baslayarak ideal olana dogru acılım kazanan bir perspektif sunuyor. Eser bir yandan, siyasetcilere siyasetin temelinde yer alması gereken etik ilkeleri gosterirken, bir yandan da siyasetin uygulamalarına muhatap olan tum insanlara bilincle, yasadıklarını anlamlandırma, kritik etme imkanları veriyor.

Derleyici: A. Mevhibe Cosar
Yayın Tarihi 2012-11-23
ISBN 6058724570
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 350
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.