Totaliter ve Otoriter Rejimler

Yazar: Juan J. Linz

LIBERTE YAYINLARI

Bircok ulke, rejiminin ismi farklı olsa da aynı totaliter-otoriter yonetimler tarafından yonetiliyor. Basta son derece ılımlı soylemlerle iktidara gelen kadrolar, zamanla totaliter-otoriter bir yapıya dogru yoneliyor ve bir sure sonra ulkede tam manasıyla totaliter-otoriter bir rejim hukum surmeye baslıyor. Sistemlerin bu sekilde evrilmesi, dunyanın bircok yerinde, ulkelerin benzer sureclerden gecmesiyle olusuyor. Ulkelerin izledigi tarihi seyiri dikkate aldıgınızda ortaya cıkan tablo, benzer sureclerden gecen ulkelerin benzer sekilde totaliterlestigini-otoriterlestigini gosteriyor. Halihazırda kitabın tahlil ettigi yonetim tipleri bugun hala dunya gundeminde ilginc cıkısları ile dikkat cekiyorlar.

Linz’in bu kitabı, totaliter-otoriter rejimleri iyi bir tahlilini sunarken, aslında bu ulkelerin yasadıgı sureclerden sonra meydana gelen totaliter yonetimlerin tesaduf olmadıgını gosteriyor. Bu manada, sistemin giderek otoriter-totaliter bir yapıya burunmesi, bazı temel noktaları kavrayan biri icin pek surpriz olmuyor.

Ergun Ozbudun’un cevirisi ile uzun bir sure once Turkce’ye kazandırılan bu temel eser, uzun zamandır piyasada bulunmuyordu. Yazılıs tarihi uzerinden uzun zaman gecmesine ragmen son derece guncel olan bu kitap, otoriter-totaliter rejimler konusunda onemli bir basvuru kaynagı olarak, alanında onemli bir boslugu dolduracaktır.

Cevirmen: Ergun Ozbudun
Yayın Tarihi 2012-07-10
ISBN 9756201671
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 376
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.