Toprak Isleri ve Is Makineleri (Yapı Teknolojisi)

Yazar: B. Mazlum Birecikli

BIRSEN YAYINEVI

Toprak Isleri ve is Makineleri (Yapı Teknolojisi) dersi, Insaat Muhendisligi Bolumu ve Meslek Yuksekokulu Insaat Programlarında meslek dersi olarak okutulmaktadır. Gunumuzde is makineleri, her turlu insaat ve sanayi tesislerinin alt yapı calısmalarında, kara ve demiryolları ile barajların yapımında kullanılmaktadır. Insaat programı ogrencilerine hızla gelisen is makinelerinin ozellikleri, verimlilikleri ve birbiriyle olan farklılıkları anlatılarak ilerde gorev alacakları santiyelerde; is makinelerinin guvenli bir sekilde calıstırılması, enerji ve zamandan tasarruf edilmesini saglamaktır.

Hangi is makinesi ile hangi isin yapımının daha ekonomik olacagı ve yapılacak islerde saglanan ekonominin insaatın maliyetine etkisi anlatılmaya calısılacaktır. Bunun icin kullanılacak is makinelerinin gucleri, uretim kapasiteleri, verimliliklerine baglı olarak toprak malzemenin turleri ve ozelliklerini bilinilmesinin gerektigi anlatılmaya calısılarak, hafriyat projelerine baslamadan once maliyet analizi yapma imkanını saglamaktır.

Toprak isleri, sadece bir yerden toprak malzemenin kazılıp baska bir yere dokulmesi olarak dusunulmemelidir. Aynı is icin baska bir yerden isin ozelliklerine uygun olan malzemenin, gevsetilmesi, yuklenmesi, nakledilmesi, serilmesi, sıkıstırılması ve istenilen dolgu kesitinin teskili olarak da dusunulmelidir.

Bu kitap ana baslıklarla; Toprak Islerinde kullanılan zeminin tanıtımı, degisik sekillerde sınıflandırılması, sokumlerine gore zeminin sınıflandırılması, sıkıstırılması, dolgu malzemesi olarak zemin dolgularının olusturulması, sıkıstırılması, kabarması, oturması, agırlıgı, zemin sevleri, sıkıstırma amacı, sıkıstırma islemlerinin olculmesi, dolgulara verilecek yukseklik fazlası, dinamik ve mekanik sıkıstırma araclarım kapsamaktadır.
Basit el aletleri ile kazı, yukleme ve nakliye hesap ilkeleri ile Toprak Islerinde kullanılan is makinelerinin tanıtımı yapıldıktan sonra makinelerin verimlilik hesapları yapılarak insaat programı ogrencilerine, santiyedeki uygulamalarda karsılasabilecekleri sorunlarda yararlı olabilme, bu kitabın ıra amacını olusturmustur.

Gunumuzde is makineleri, santiyedeki calısmaların %40-%80’e ulasmıs olması nedeniyle, bu derece yuksek oranda islerimizi kolaylastıran is makinelerinin santiyelerde calısanların karsılasabilecegi tehlikelere karsı onlemlerinin alınması ve guvenliklerin saglanmasının onemini bir kat daha artırmaktadır.

Santiyelerde, kazalara neden olan insan, makine-malzeme faktorlerine deginerek, is makineleri calıstırılırken, tasınırken, cekilirken ve yıkım islerinde kullanılırken is makineleri icin alınacak guvenlik onlemlerine de deginilmeden gecilmeyecektir.
Yukarıda sıralanan amacları yakalayabilmek icin konular icinde yer alan bolca resim ve problem cozumune agırlık vererek, faydalı bir kitap olacagı kanaatini tasımaktayım.

Her yıl guncellenerek yapılan calısmalara ragmen saptanabilecek hataların oncelikle hosgorulu degerlendirilmesini diler, sonraki yenilemelerde bu hataların asgariye inecegi inancını tasımaktayım.

01.07.2009
Ogr. Gor. B.Mazlum Birecikli
Batman Universitesi insaat Programı
(Onsoz’den)

ISBN 9755115269
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 334
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 16.5 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.