Tonguc Baba & Ulkeyi Kucaklayan Adam

Yazar: Mehmet Cimi

KANES YAYINLARI

Hazırlıkları 1935’te baslayıp ozgun bicimiyle 1940-46 yılları arasında uygulanan Koy Enstituleri; bilimin aydınlıgında Cumhuriyet tarihimizin ve koylu nufusun egitim ve ogretim destanıdır. 1947 yılında baslatılan degisimle okullar once Koy Ogretmen okullarına donusturulmus ve 1954 yılında da tumuyle kapatılmıstır.
Hasan Ali Yucel’in Maarif Vekilligi doneminde, 17 Nisan 1940 tarihinde kabul edilen kanunla kurulan Koy Enstituleri’nin babası olarak donemin Ilkogretim Genel Muduru olan Ismail Hakkı Tonguc kabul edilir.
Cifteler Koy Enstitusu’nu 1949 yılında bitiren Mehmet CIMI’nin TONGUC BABA adlı eseri Turkiye Cumhuriyeti tarihinde onemli bir yer tutan Koy Enstituleri’nin kurucusu Ismail Hakkı Tonguc’u anlatıyor.
Elinizdeki bu yapıt, gelmis gecmis Turk egitiminin en ozgun bir atılımını gerceklestiren yaman bir egitimcinin savasım seruvenini sergiliyor. Bu oylesi bir savasım seruveni ki, ozsuyunu evrensel egitim deneyimlerinden alıp, Turk insanının beden ve ruh yapısına en uygun egitim yolunu denemekle gecmistir.” Vedat GUNYOL
Eser, 1988 yılında Tonguc Baba’nın, Koy Enstituleri calısmalarında sag kolu durumundaki Ferit Oguz Bayır’ın kurdugu Dusun ve Sanat Odulu’nu almıstır. Bu odulun diger seckin sahiplerinden bir bolumunu soyle sıralayabiliriz: Samim Kocagoz, Kemal Ozer, Ahmet Umit, Kemal Sulker ve digerleri.

Yayın Tarihi 2015-05-25
ISBN 6059915205
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 288
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.